100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych
Leśnicy zgłosili blisko 220 propozycji nowych rezerwatów o łącznej powierzchni niemal 14 000 hektarów w ramach inicjatywy tworzenia 100 nowych rezerwatów przyrody. Propozycje te przechodzą teraz do etapu analizy i przygotowania do realizacji we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
W dalszej części procesu, przy każdej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zostaną utworzone zespoły robocze ds. wyznaczania nowych rezerwatów w ramach inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”.
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody, rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów, oraz elementy nieożywionej przyrody o szczególnych wartościach przyrodniczych, naukowych, kulturowych lub krajobrazowych.
Aktualnie w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych trwa gromadzenie dokumentacji przyrodniczej niezbędnej do tworzenia nowych rezerwatów. Preferowane będą propozycje terenów, które posiadają już dokumentację oraz najbardziej aktualne opracowania dotyczące walorów przyrodniczych.
Po dokładnej analizie argumentów przemawiających za utworzeniem rezerwatu przyrody w danym miejscu, szczególnie po analizie dokumentacji, zespoły RDOŚ-RDLP, we współpracy z ekspertami z organizacji pozarządowych, sporządzą ostateczną listę nowo planowanych rezerwatów w ramach inicjatywy Lasów Państwowych. Przy ocenie dokumentacji oraz uzasadnieniu utworzenia rezerwatu, zespoły będą kierować się przesłankami wynikającymi z ustawy o ochronie przyrody.
Jeśli będzie to konieczne, RDOŚ może zlecić dodatkowe prace w ramach dokumentacji, takie jak prace geodezyjne przy wyznaczaniu granic rezerwatów, oraz ewentualne uzupełnienie prac terenowych o inwentaryzacje czy ekspertyzy.
„Idea utworzenia 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych to niezwykle cenna inicjatywa. Generalna i regionalne dyrekcje ochrony środowiska odgrywają kluczową rolę w tworzeniu rezerwatów przyrody, zapewniając, że wytypowane obszary zostaną odpowiednio chronione i będą mogły zachować swoją niezakłóconą naturę w przyszłości” – podkreśla Piotr Otawski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
„Dodatkowo, wszystkie zgłoszone przez Regionalne Dyrekcje Lasów Propozycje, które nie zostaną zaklasyfikowane jako rezerwaty przyrody, będą wyłączone z użytkowania gospodarczego ze względu na ich wyjątkową wartość przyrodniczą, zwłaszcza jeśli chodzi o rezerwaty o charakterze leśnym” – dodaje Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
Źródło: Lasy Państwowe