GŁÓWNA

1,5 mld zł więcej do pensji dla nauczycieli akademickich

– Rozpoczynamy nowy rok akademicki 2022/2023 w czasie, który jest niezwykle trudny i trudny do przewidzenia w najbliższych miesiącach – mówił szef MEiN podczas inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Rzeszowskim.

W swoim wystąpieniu Minister Edukacji i Nauki wielokrotnie odnosił się do obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie, podkreślając jej wpływ na środowisko akademickie i sytuację uczelni w Polsce. Nawiązywał m.in. do wzrostu cen energii elektrycznej wywołanego agresją Rosji na Ukrainę. 

– To, co dzisiaj jest pierwszoplanowym zadaniem Ministra Edukacji i Nauki, to absolutne stanie po stronie uniwersytetów i doprowadzenie do rozwiązania, które radyklanie zredukuje wydatki na energię elektryczną na rok 2023. Ta sprawa była podnoszona na Radzie Ministrów – wskazywał. Zapewniał także o rządowym wsparciu w tym zakresie: – Bez względu na to, co będzie na szczeblu Unii Europejskiej, rachunki za energię elektryczną w polskich uczelniach, w tym w Uniwersytecie Rzeszowskim, będą wielokrotnie niższe niż te, które są dzisiaj oferowane uczelniom. 

– Taką gwarancją daję wszystkim uczelniom w Polsce 1 października 2022 roku – dodał. 

Ważnym aspektem wystąpienia Ministra Edukacji i Nauki był wzrost wynagrodzeń nauczycieli akademickich: – W tym niezwykle trudnym czasie udało się wyasygnować łącznie 1,5 mld zł na zwiększenie środków finansowych z przeznaczeniem na podwyżki wynagrodzeń. Te pieniądze będą w dyspozycji rektorów – mówił. 

W obecnym roku kalendarzowym subwencja zostanie zwiększona o 150 mln zł z przeznaczeniem na wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Spowoduje to, że w przyszłym roku kalendarzowym w budżecie znajdzie się o 600 mln zł więcej na pensje pracowników szkół wyższych. Dodatkowo od maja ta pula zostanie zwiększona o 700 mln zł. Łącznie na podwyżki dla pracowników uczelni w bieżącym i przyszłym roku kalendarzowym MEiN przeznaczy prawie 1,5 mld zł. 

Źródło: MEiN

Foto: pixabay.com