33. Festiwal Gaude Mater: Muzyka, duchowość i wyjątkowe wydarzenia
Częstochowa po raz kolejny staje się centrum muzyki sakralnej i duchowej, goszcząc 33. edycję Festiwalu Gaude Mater. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych miasta, które przyciąga melomanów oraz miłośników duchowych doznań. Całość festiwalu jest bezpłatna, wystarczy odebrać bilety w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater, zlokalizowanym przy ul. Dąbrowskiego 1. Wydarzenie rozpocznie się 19 września i potrwa do 27 września, oferując bogaty program pełen muzycznych i artystycznych emocji.
Koncert Inauguracyjny: Bach w Bazylice Jasnogórskiej
Inauguracja festiwalu nastąpi 19 września o godz. 18:00 w Bazylice Jasnogórskiej. Na początek usłyszymy utwory jednego z największych kompozytorów wszech czasów – Jana Sebastiana Bacha. Wieczór otworzy „Magnificat D-dur BWV 243”, następnie zabrzmi Kantata nr 140 „Wachet auf, ruft uns die Stimme”, a finałowym akcentem będzie „Koncert na obój i skrzypce BWV 1060”. Utwory wykonają wybitni soliści, m.in. Natalia Kawałek-Plewniak i Agata Widera-Burda (soprany), Justyna Kopiszka (alt), Aleksander Kunach (tenor) oraz Artur Janda (bas). Towarzyszyć im będzie zespół smyczkowy Ensemble Paneuropa, pod batutą Stefana Plewniaka, który również zagra na skrzypcach, oraz oboista Wojciech Pompka. Całość uświetni chór Collegium Cantorum, przygotowany przez Janusza Siadlaka.
Liturgiczne otwarcie i sakralna tradycja
21 września o godz. 13:00 w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się liturgiczne otwarcie Festiwalu. Mszę świętą wypełni anonimowe „Stabat Mater” w wykonaniu chóru Schola Gregoriana Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, pod kierunkiem Bartłomieja Majkrzaka. To wyjątkowe duchowe wydarzenie podkreśli głęboki związek festiwalu z tradycją sakralną.
Śląsk i muzyka sakralna
22 września festiwalowa publiczność przeniesie się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie o godz. 18:00 wystąpi Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Koncert zatytułowany „Najpiękniejsze Pieśni Sakralne” to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć bogaty repertuar muzyki sakralnej w wykonaniu jednego z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce.
Paulińskie śpiewy i prawykonanie w Bazylice
Nieodłącznym elementem festiwalu są prawykonania utworów ze zbiorów klasztoru na Jasnej Górze. W tym roku, 23 września o godz. 18:00, zabrzmią XV-wieczne paulińskie śpiewy na święto „Purificatio Beatae Mariae Virginis”. To niezwykłe wydarzenie zaprezentuje Schola Gregoriana Sancti Iohannis Pauli II z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, pod dyrekcją dr hab. Susi Ferfoglii, znawczyni muzyki średniowiecznej i śpiewu gregoriańskiego.
Organowa ciekawostka i Bach
Miłośnicy muzyki organowej będą mieli okazję wysłuchać recitalu Jacka Sosińskiego, który odbędzie się 25 września o godz. 17:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim. W programie znajdą się utwory Bacha i Mendelssohna, ale prawdziwą perełką będzie organowa transkrypcja utworu „Radio Rewrite” Steve’a Reicha, inspirowana twórczością zespołu Radiohead.
Wielki finał festiwalu
Zakończenie festiwalu odbędzie się 27 września o godz. 18:00 w Filharmonii Częstochowskiej. Program finałowego koncertu obejmuje prawykonanie „Missy Pro Defunctis” ks. Mateusza Szerwińskiego, dedykowanej Wojciechowi Kilarowi, oraz monumentalną „III Symfonię – Symfonię Aniołów” Pawła Łukaszewskiego. W tym niezwykłym dziele, na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, usłyszymy teksty inspirowane angelologią oraz apokryfami. Wykonawcami będą m.in. Agata Widera-Burda (sopran), Weronika Gębala (mezzosopran), Grzegorz Rogut (tenor) i Łukasz Miarka (bas), a towarzyszyć im będą Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka.
Wystawy i wydarzenia towarzyszące
Festiwal Gaude Mater to nie tylko muzyka. 20 września o godz. 17:00 w Ośrodku Promocji Kultury odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Dawidiuk. Dodatkowo, 24 września o godz. 16:00 będzie miał miejsce koncert młodych muzyków z Częstochowy, a o godz. 19:30 wystąpi zespół „Muzyczna Przystań”. Na zakończenie dnia 26 września o godz. 18:00, w ramach cyklu „Winylowe Muzyczne Delicje”, będzie można posłuchać „Requiem” Gabriela Fauré.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. Mat. organizatora