44. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego
11 września 1980 roku w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej zawarto czwarte z tzw. porozumień sierpniowych, które na trwałe wpisało się w historię polskich walk o wolność. W minioną środę, w Dąbrowie Górniczej, upamiętniono 44. rocznicę tego kluczowego wydarzenia, znanego jako Porozumienie Katowickie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium św. Antoniego, przy ulicy Kościelnej, a następnie uczestnicy złożyli wieńce przy Pomniku Porozumienia Katowickiego oraz pamiątkowym Krzyżu za główną bramą ArcelorMittal Poland (AMP).
Na obchody przybyli m.in. sygnatariusz porozumienia Jacek Jagiełka, uczestnicy ówczesnych strajków, członkowie NSZZ „Solidarność“, przedstawiciele władz samorządowych, młodzież i mieszkańcy regionu. Z tej okazji swoje przesłania skierowali również prezydent Andrzej Duda oraz przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.
Porozumienie Katowickie odegrało kluczową rolę w gwarantowaniu realizacji postanowień wcześniejszego Porozumienia Gdańskiego, dotyczących tworzenia niezależnych związków zawodowych w całej Polsce. Dr Jarosław Neja z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, znawca historii śląsko-dąbrowskiej „Solidarności“, w swoim artykule na łamach „Biuletynu” IPN, podkreślał, że wcześniejsze ustalenia z Gdańska były niejasne. W wielu zakładach na terenie kraju próby powołania nowych związków zawodowych napotykały na opór ze strony dyrekcji, które twierdziły, że tylko te załogi, które wcześniej strajkowały, miały prawo tworzyć takie organizacje.
Porozumienie Katowickie jednoznacznie rozwiązało te niejasności, dając pracownikom z całej Polski prawo do zakładania wolnych związków zawodowych, niezależnie od wcześniejszych protestów. Jak podkreśla dr Neja, choć Porozumienie Jastrzębskie z 3 września 1980 roku – obok Porozumienia Szczecińskiego i Gdańskiego – tworzyło fundamenty umowy społecznej, to właśnie Porozumienie Katowickie było jej kluczowym uzupełnieniem, otwierając drogę do rozwoju niezależnego ruchu związkowego w całym kraju.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. IPN. K. Łojko