7 milionów złotych z Unii Europejskiej na nowe centrum przesiadkowe w Stroszku. Bytom stawia na nowoczesny transport publiczny

Bytom pozyskał 7 milionów złotych z funduszy unijnych na budowę pierwszego z trzech planowanych centrów przesiadkowych. W czwartek, 29 maja, podpisano umowę o dofinansowanie inwestycji, która ma diametralnie poprawić jakość transportu publicznego w dzielnicy Stroszek. Przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj” ruszy już w najbliższych tygodniach.
Centrum powstanie przy ulicy Strzelców Bytomskich, w strategicznym punkcie komunikacyjnym – obok wiaduktu kolejowego i nowo otwartego przystanku kolejowego. To właśnie położenie czyni tę lokalizację idealnym miejscem do skumulowania różnych środków transportu: kolei, autobusów, tramwajów, rowerów i ruchu pieszego.
Inwestycja z myślą o mieszkańcach i środowisku
– Zdecydowaliśmy, że budowę centrum w Stroszku przeprowadzimy jako pierwszą, ponieważ mamy już zapewnione finansowanie – wyjaśnia prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Nowy przystanek kolejowy działa od kilku tygodni, dlatego chcemy jak najszybciej zintegrować go z pozostałymi środkami transportu, tak by ułatwić mieszkańcom codzienne podróże – dodaje.
Projekt zakłada stworzenie nowoczesnej infrastruktury: budynku socjalnego dla kierowców, zadaszonych wiat przystankowych dla pasażerów, parkingów rowerowych typu Bike & Ride oraz specjalnych miejsc postojowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami i krótkoterminowych postojów „Kiss & Ride”.
– Ta inwestycja to realna poprawa komfortu podróży. Skrócenie czasu przejazdów, wygodniejsze przesiadki i lepsza dostępność zachęcą mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego, co przysłuży się nie tylko naszej wygodzie, ale też środowisku – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Łączny koszt budowy centrum przesiadkowego w Stroszku to ponad 9 milionów złotych.
Trzy centra, jeden cel: lepsza komunikacja
Stroszek to dopiero początek. Miasto planuje budowę trzech centrów przesiadkowych – także przy pl. Wolskiego i w Karbiu. Wszystkie one mają na celu usprawnienie miejskiej komunikacji i przesiadek między różnymi środkami transportu.
Na realizację całego projektu „Mobilna Metropolia – Budowa Centrów Przesiadkowych na terenie Gminy Bytom”, miasto złożyło dwa wnioski o unijne wsparcie. Poza już podpisanym dofinansowaniem dla Stroszka, kolejny – opiewający na niemal 41 mln zł – czeka na ocenę w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Klimat, Infrastrukturę i Środowisko 2021-2027). Decyzja w tej sprawie zapadnie najprawdopodobniej jesienią.
Wstępny koszt realizacji wszystkich trzech centrów oszacowano na około 70 milionów złotych.
Konsultacje i wiedza ekspercka
Zanim przystąpiono do opracowania programu funkcjonalno-użytkowego, Miejski Zarząd Dróg i Mostów przeprowadził konsultacje z partnerami – m.in. Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Tramwajami Śląskimi oraz PKP PLK. W proces włączyli się także eksperci i studenci z Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, którzy uczestniczyli w warsztatach projektowych.
Projekt Bytomia znalazł się na liście kluczowych działań w ramach Strategii Rozwoju Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego na lata 2021–2027 z perspektywą do 2030 roku. W czerwcu 2023 roku otrzymał pozytywną opinię Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie możliwości jego współfinansowania.
Fot. UM w Bytomiu
