80 lat pasji, dźwięku i górniczego ducha. Jubileusz Górniczej Orkiestry Dętej kopalni Sośnica

Górnicza Orkiestra Dęta kopalni Sośnica w Gliwicach świętuje w tym roku swój imponujący jubileusz – 80 lat działalności artystycznej. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń, które potrwają aż do jesieni. Jubileuszowe świętowanie zainauguruje uroczysta msza święta z poświęceniem sztandaru, już 1 czerwca w parafii św. Jacka w Sośnicy.
Z górniczego serca Śląska
Orkiestra powstała we wrześniu 1945 roku, kiedy to z inicjatywy gliwickich górników-muzyków powołano do życia 26-osobowy zespół. Pierwszym kapelmistrzem został skrzypek Leopold Eberle. Przez lata batutę przejmowali kolejni znakomici dyrygenci, a zespół rozwijał się, budując renomę nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Dziś orkiestra liczy prawie 50 członków – najmłodszy z muzyków ma 18 lat, najstarszy ponad 80 i nadal aktywnie gra. Przez dziesięciolecia orkiestra przeszła wiele zmian – przetrwała trudne momenty restrukturyzacji górnictwa, zmieniała formy organizacyjne, ale nigdy nie zgasł duch wspólnego muzykowania.
Kobieta z batutą
Od czterech lat orkiestrą kieruje Agnieszka Wajgel – energiczna dyrygentka i flecistka, która swoją przygodę z orkiestrą zaczęła jako nastolatka. Dziś jest jedną z ośmiu kobiet w zespole i osobą, która z sukcesem łączy tradycję z nowoczesnością. – Na początku mój wiek budził pewne zdziwienie – wspomina z uśmiechem. – Ale w naszej orkiestrze wiek to tylko liczba. Ważniejsza jest pasja, którą dzielimy niezależnie od pokoleń.
To właśnie międzypokoleniowy charakter zespołu jest jednym z jego największych atutów. Młodsi muzycy uczą się od starszych, ale również wnoszą świeżość i znajomość nowych technologii. – W orkiestrze grają całe rodziny – mówi Wajgel. – To naprawdę niezwykła, muzyczna wspólnota.
Mistrzowie wśród górników
Orkiestra z Sośnicy ma na koncie liczne sukcesy. Występowała na prestiżowych festiwalach w całej Europie, zdobywała nagrody i nagrywała płyty z muzyką, która przekracza gatunkowe granice – od folkloru i kolęd, po muzykę klasyczną i rozrywkową.
Jednym z najważniejszych momentów w historii zespołu była współpraca z prof. Lesławem Podolskim, który przez blisko dwie dekady (1999–2018) pełnił funkcję kapelmistrza. To właśnie on poprowadził połączone orkiestry podczas pamiętnej wizyty papieża Jana Pawła II w Gliwicach w 1999 roku. Za zasługi otrzymał tytuł Honorowego Dyrygenta Orkiestry.
Nowy sztandar – symbol historii i ciągłości
Ważnym akcentem jubileuszu będzie poświęcenie nowego sztandaru orkiestry. – Marzyliśmy o nim już na 50-lecie, ale wtedy się nie udało – mówi Ryszard Buczek, wieloletni prezes orkiestry. – Teraz wreszcie spełniamy to marzenie.
Sztandar, który przygotowują siostry zakonne z Piekar Śląskich, ozdobiony będzie wizerunkiem św. Barbary – patronki górników, górniczym godłem (pyrlikiem i żelazkiem) oraz symboliką muzyczną – złotą lirą na zielonym tle.
Program jubileuszowych wydarzeń
Z okazji 80-lecia zaplanowano pięć wyjątkowych wydarzeń:
Za nami Msza święta z udziałem orkiestry i poświęcenie nowego sztandaru, która odbyła się 1 czerwca.
29 sierpnia – Gliwice, ruiny Teatru Victoria
Uroczysty koncert jubileuszowy z udziałem solistów.
13 września – Sośnica, amfiteatr przy parafii św. Jacka
Koncert plenerowy dla mieszkańców dzielnicy, warsztaty i animacje dla dzieci, wystawa zdjęć dokumentujących historię orkiestry.
17 października – Sośnica, pawilon BHP kopalni
Wielki koncert dla górników i pracowników kopalni.
To będzie nie tylko uczta dla melomanów, ale też wzruszający hołd dla tradycji, która od 80 lat łączy muzykę z górniczym etosem.
Fot. Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica, Antoni Witwicki, Mosquidron