Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na obszarze Wód Polskich w Gliwicach
Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na terenie nadzorowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gliwicach się stabilizuje. Obecnie prowadzone są działania związane z piętrzeniem wód rzeki Odry przez zbiorniki Racibórz Dolny oraz Polder Buków. Specjaliści Wód Polskich oraz służby kryzysowe monitorują sytuację na bieżąco, dbając o sprawne funkcjonowanie urządzeń hydrotechnicznych, w tym jazów, klap zwrotnych, pompowni i innych obiektów wodnych.
W Regionie Wodnym Górnej Odry odnotowano przekroczenie stanów alarmowych na szesnastu wodowskazach, m.in. w Jarnołtówku, Prudniku, Racławicach Śląskich i Krapkowicach. Trendy wskazują na powolny spadek poziomu wód w niektórych miejscach, jak np. w Prudniku, jednak w innych lokalizacjach, takich jak Dobra czy Opole-Groszowice, poziom wód rośnie. Na pięciu wodowskazach przekroczono stany ostrzegawcze, m.in. w Gliwicach (rz. Kłodnica) i Cieszynie (rz. Olza).
W Regionie Wodnym Małej Wisły sytuacja również jest pod kontrolą, choć na dziewięciu wodowskazach, m.in. w Górkach Wielkich, Pszczynie i Bojszowach, przekroczono stany alarmowe. W kilku miejscach, jak w Skoczowie czy Ustroniu-Obłaziec, poziomy wód wciąż rosną. Polder Buków oraz Zbiornik Racibórz Dolny funkcjonują zgodnie z planem, piętrząc wodę rzeki Odry, przy czym Zbiornik Racibórz Dolny przyjął już 55 mln m³ wody, a Polder Buków jest w pełni wypełniony.
W województwie opolskim przemieszcza się fala powodziowa rzeki Odry, która zbliża się do Opola. Miasto jest dobrze przygotowane na nadejście wezbranych wód. Dzięki sprawnie działającym jazom możliwe będzie bezpieczne przeprowadzenie wód powodziowych przez miasto, a w razie potrzeby gotowość do interwencji wykazuje również Polder Żelazna.
W Jarnołtówku poziom wód na zaporze sukcesywnie się obniża, a mechanizmy upustowe działają zgodnie z planem. Oczekuje się, że proces opróżniania zbiornika potrwa około sześciu dni, o ile nie nastąpi zwiększony dopływ wody. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez pracowników Wód Polskich.
W południowej części województwa śląskiego sytuacja hydrologiczna również powoli się stabilizuje. W dalszym ciągu prowadzone są działania terenowe, a rezerwa powodziowa na innych zbiornikach wielofunkcyjnych pozostaje zachowana.
Przedstawiciele Wód Polskich aktywnie uczestniczą w posiedzeniach Wojewódzkich oraz Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego, współpracując ze służbami w zakresie monitorowania sytuacji i podejmowania niezbędnych interwencji.
Mieszkańcy są zachęcani do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości związanych z sytuacją hydrologiczną na całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. RZGW Gliwice