Aluron CMC Paravolley wicemistrzem Polski w siatkówce na siedząco
Reprezentanci klubu Aluron CMC Paravolley z Zawiercia wywalczyli srebrne medale Mistrzostw Polski w siatkówce na siedząco, W trakcie rozgrywek wyróżnił się kapitan drużyny, Marcin Polak, który otrzymał tytuł najlepszego blokującego turnieju.
Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to doskonała okazja, by szerzej przedstawić fenomen siatkówki na siedząco – sportu, który zyskuje coraz większą popularność. Siatkówka na siedząco łączy osoby pełnosprawne z osobami z niepełnosprawnościami, oferując im wspólne przeżywanie pasji sportowych i rywalizację.
Jednym z najważniejszych ośrodków tej dyscypliny jest Paravolley Silesia, założony w 2018 roku przez trenera reprezentacji Adama Malika. Klub ma na swoim koncie liczne sukcesy, w tym mistrzostwo Polski w 2021 roku oraz Puchary Polski zdobyte w latach 2021, 2022, 2023 i 2024. W 2023 roku klub związał się z ekstraligową drużyną Aluron CMC Warta Zawiercie, co stworzyło nowe możliwości rozwoju.
„Jako pierwsi w Polsce podjęliśmy próbę połączenia siatkówki tradycyjnej i na siedząco w ramach jednej organizacji. Dostrzegamy ogromny potencjał tej dyscypliny – jest dynamiczna i widowiskowa, a zainteresowanie nią z pewnością będzie rosło” – mówi Kryspin Baran, prezes klubu Aluron CMC Warta Zawiercie.
Klub kładzie duży nacisk na szkolenie młodzieży oraz rozwój akademii sportowych. Sekcja siatkówki na siedząco jest także szansą na integrację osób z ograniczeniami ruchowymi, pomagając przełamać społeczne bariery. To aspekt społeczny, który wzbogaca działalność klubu.
„Siatkówka na siedząco ma również duży potencjał w zakresie angażowania byłych zawodników, którzy mimo problemów zdrowotnych, chcą kontynuować rywalizację sportową. Świetnym przykładem jest Robert Szczerbaniuk, były reprezentant Polski, który teraz z powodzeniem występuje w naszej drużynie. Tego typu połączenie sportowych pasji i integracji jest dla nas inspiracją do dalszego rozwoju” – dodaje Baran.
Siatkówka na siedząco to nie tylko sport, ale także narzędzie przełamywania barier i łączenia ludzi o różnych możliwościach fizycznych. Dzięki tej dyscyplinie osoby z niepełnosprawnościami mają szansę na aktywność fizyczną i społeczną integrację, a cała społeczność siatkarska staje się silniejsza i bardziej zróżnicowana.
Fot. Aluron CMC Paravolley