Bądź trzeźwy – cały rok!
Alkoholizm to choroba, która dotyka ludzi z każdej grupy społecznej i zawodowej w Polsce. Niestety, wiele osób uzależnionych zupełnie nie dostrzega swojego problemu. Niektórzy nawet nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą być alkoholikami, choć zbyt często zaglądają do kieliszka.
Propagowane w popkulturze picie alkoholu tylko utrudnia obalenie szkodliwych stereotypów. Warto pamiętać, że aby być alkoholikiem, nie trzeba pić codziennie, a każdy uzależniony nie musi być człowiekiem z marginesu społecznego.
Światowy Dzień Trzeźwości przypada na 15 kwietnia i przypomina nam o problemie alkoholizmu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę na problem spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach i zagrożenia zdrowotne, do których prowadzi. Nadużywanie alkoholu często odpowiada także za problemy w innych obszarach życia, takich jak przemoc domowa, rozpad rodziny, demoralizacja młodzieży, popełnianie przestępstw, utratę pracy czy kłopoty finansowe.
Aby uniknąć takich skutków, warto w porę przyznać się przed sobą do problemu i poszukać specjalistycznego wsparcia. Nie należy wstydzić się poprosić o pomoc, gdy samemu się z tym nie radzi. W Gliwicach istnieje wiele miejsc, w których można uzyskać pomoc.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (Urząd Miejski, ul. Zwycięstwa 21, pokój 208, tel. 32/239-12-95, e-mail gkrpa@um.gliwice.pl), Fundacja Dom Nadziei (ul. Główna 30, tel. 32/286-06-23, e-mail biuro@domnadziei.pl) w ramach zadania „Nadzieja dla rodzin”, Fundacja Arka Noego w Gliwicach (ul. Barlickiego 3, tel. 668-630-980, e-mail fangliwice@gmail.com) realizująca zadanie „Punkt Zwrotny”, Górnośląskie Stowarzyszenie „Familia” w Gliwicach (ul. Św. Huberta 60, tel. 601-517-804, e-mail gsfamilia.gliwice@gmail.pl) w ramach zadania „Program wsparcia dla osób z problemem uzależnienia i współuzależnienia”, oraz Klub Abstynentów Krokus w Gliwicach (ul. Daszyńskiego 28, tel. 32/231-57-65, e-mail kakrokusgliwice@gmail.com).