Barbórka w środku lata? W Tarnowskich Górach to możliwe!

Barbórka w środku lata? W Tarnowskich Górach to już tradycja! Nawiązująca do lipcowych Bergfestów, sięgających końca XVIII wieku, tegoroczna Barbórka odbędzie się w dniach 12-14 lipca. W programie, jak co roku, nie zabraknie kultowych atrakcji, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Święto tradycji i kultury
Barbórka to okazja do celebrowania nie tylko górniczych tradycji, ale i innych śląskich obyczajów. W tym roku wydarzenie ponownie rozbrzmi Koncertem na 100 pyrlików, który odbędzie się na kolejowych glajzach. Główne uroczystości odbędą się w Parku Kunszt, miejscu, gdzie narodził się górnośląski przemysł. W planie jest również symboliczny skok przez skórę, taniec „Tarnogórskiego Walczyka” i śpiewanie „Tarnogórskiego Dzwoneczka”.
Nie zabraknie także licznych warsztatów, spotkań, koncertów oraz jarmarku rękodzieła, który odbędzie się na tarnogórskim rynku. Będzie można tam podziwiać i zakupić lokalne wyroby artystyczne.
Program Barbórki 2024
Piątek, 12 lipca
- 17:00 – Warsztaty kulinarne pt. kuchnia żydowska w Ewangelickim Kościele Zbawiciela (cykl “Rozmowy o Biblii” – zapisy)
- 21:30 – Nocny spacer z gwarkami, fabularyzowana podróż w przeszłość dla dorosłych (bilety dostępne w Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków)
Sobota, 13 lipca
- 13:00 – Warsztaty dla dzieci „Skarbnikowe Pacynki”
- 14:00 – Barbórkowe oprowadzanie po śląsku w Muzeum w Tarnowskich Górach
- 16:00 – „Ślonskie godanie”, czyli Jan Brzechwa i Julian Tuwim po śląsku w wykonaniu dzieci z przedszkola Tęczowy Ogród
- 16:30 – Ślōnsko Bajarka – spektakl i warsztaty muzyczne dla dzieci
- 18:00 – Koncert zespołu NIVEL i Grzegorza Płonki
- 19:30 – TG Big Band
- 21:00 – Teatr „Naumiony” z przedstawieniem „Last Minute” w Parku Miejskim (w ramach Teatralnego Parkowania organizowanego przez Góry Kultury)
Niedziela, 14 lipca
- 11:15 – Msza święta za górników i miasto w kościele pw. Piotra i Pawła
- 14:00 – Uroczystości w Parku Kunszt upamiętniające odkrycie złóż srebra 16 lipca 1784 roku
- 16:00 – Powitanie na rynku
- 16:30 – Koncert Tarnogórskiej Orkiestry Dętej na 100 pyrlików
- 17:30 – Skok przez skórę i Tarnogórski Walczyk – widowisko
- 19:00 – Koncert „Podziemny kraj gnomów”: wystąpią Orkiestra „Śląskie Smyki”, In Tempore – Kameralny Zespół Wokalny, Orkiestra Reprezentacyjna Gminy Miasteczko Śląskie oraz Aleksandra Pospieszałowska-Skuza
Atrakcje dodatkowe
- Zwiedzanie Kościoła Ewangelickiego:
- Sobota: 14:00 – 18:00
- Niedziela: 15:00 – 18:00 (zwiedzanie płatne, bilety dostępne w Lokalnej Organizacji Turystycznej Miasta Gwarków)
- Jarmark rękodzieła na rynku: Sobota – Niedziela 12:00-20:00
- Warsztaty artystyczne „Tarnogórskie Klimaty”:
- Sobota: 11:00-13:00
- Niedziela: 12:15-14:15 (Kościół Ewangelicki)
Trochę historii
Barbórka w środku lata nie jest nowym pomysłem. Święto nawiązuje do tradycyjnych lipcowych Bergfestów, które miały miejsce od końca XVIII wieku. To właśnie w Tarnowskich Górach, w 1721 roku, powstało jedno z pierwszych bractw św. Barbary, którego statut zatwierdził papież Benedykt XIV w 1747 roku. Od tamtego czasu miasto co roku świętuje swoje górnicze dziedzictwo.
Odkrycie złóż srebra w szybie Rudolphine w 1784 roku, na polecenie hrabiego Redena i Heinitza, zapoczątkowało przemysłową rewolucję na Górnym Śląsku. Pamiątkowy kopiec usypany w sąsiedztwie kopalni Fryderyk stał się miejscem corocznych spotkań i celebrowania Bergfestów aż do początku XX wieku.
Źródło opracowania: UM w Tarnowskich Górach

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.