Bez wody nie ma życia
Woda to przejrzysta, bezbarwna ciecz, która nie ma wyraźnego zapachu oraz smaku. Życie bez niej byłoby jednak niemożliwe – komórki w naszych ciałach po prostu by umarły. Również rośliny i zwierzęta nie mogą żyć bez wody. Rośliny potrzebują jej, aby rosnąć i się rozwijać, a zwierzęta również po to, aby prawidłowo funkcjonować – dla niektórych z nich jest ona bowiem środowiskiem życia – to tam rozmnażają się i zdobywają pożywienie.
Woda znajduje się w powietrzu, ziemi, jedzeniu oraz w każdym żywym organizmie. Posiada naprawdę wiele niezwykłych właściwości. Jest jedyną substancją w przyrodzie, która może występować w postaci stałej, ciekłej lub gazowej. Zmiany stanu skupienia wody (która istnieje głównie w postaci ciekłej) zachodzą z wyniku zbliżania jej cząsteczek. Im bliżej siebie znajdują się molekuły – tym bardziej woda jest w stanie stałym, im dalej od siebie – tym bardziej jest w stanie gazowym.
Woda od zawsze była ważna w historii człowieka – to ona decydowała o tym, gdzie mieszkali ludzie. Osady, wsie oraz całe miasteczka powstawały nad rzekami, jeziorami czy przy źródłach. Przed wynalezieniem samochodów i samolotów, była ona także głównym korytarzem, przez który ludzie mogli się poruszać – najpierw na pniach, potem na tratwach, a wreszcie na łodziach. Woda jest też niezbędna w każdym gospodarstwie domowym. Myjemy się w niej, pierzemy, podlewamy nią kwiaty, ale przede wszystkim pijemy ją i wykorzystujemy do przygotowania posiłków.
Ta przeznaczona do spożycia powinna być przede wszystkim czysta i zawierać odrobinę rozpuszczonych soli mineralnych. Musi być także pozbawiona groźnych bakterii, szkodliwych substancji i wszelkich zanieczyszczeń. Do picia nadaje się jedynie woda słodka, a to jedynie 3 procent wody występującej na Ziemi. To, czy pijemy smaczną i zdrową wodę, zależy od wielu rzeczy: skąd pochodzi (z rzeki czy ze studni), jak została oczyszczona, a nawet od tego, z czego zrobione są rury, którymi płynie do naszych kranów.
Sama woda w kranie pochodzi najczęściej z rzek, jezior czy sztucznych zbiorników. Jest z nich pobierana za pomocą specjalnych pomp i zanim do nas trafi, przechodzi długą drogę. Aby nadawała się do picia i mycia, trzeba ją dokładnie oczyścić z żelaza i magnezu. Nazywa się to uzdatnianiem wody, gdyż po tym zabiegu jest ona „zdatna” do picia. Po uzdatnieniu woda wtłaczana jest do rur wodociągowych, którymi płynie do domów, szkół, szpitali, itp. Warto dodać, że w miastach, zanim woda trafi do kranu, jest wielokrotnie badana przez specjalistów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Woda jest potrzebna wszystkim na Ziemi. Ponieważ potrzebujemy jej coraz więcej, a dostępnej, czystej wody jest coraz mniej, trzeba ją szanować i używać jej mądrze. Na świecie ponad miliard osób cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody do picia. Wody pitnej może jednak zabraknąć również w miejscach, gdzie zwykle jest jej pod dostatkiem, np. podczas trzęsień ziemi, powodzi czy huraganów. Ujęcia wody pitnej dla milionów osób są wtedy zanieczyszczone i nie można się z nich korzystać.
W celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów, 22 marca obchodzony jest na całym świecie Dzień Wody. A co można zrobić dla wody na co dzień? Po prostu oszczędzać ją i dbać o nią – dla dobra środowiska oraz przyszłych pokoleń.
Źródło: GPW