Bezpieczny rowerzysta: Pamiętaj o zasadach, które ratują życie
Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu – jest ekologiczny, ekonomiczny i sprzyja poprawie kondycji. Aby jednak jazda na nim była bezpieczna, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad.
Bezpieczeństwo na drodze
Bezpieczeństwo rowerzystów zależy od wielu czynników, takich jak pora dnia, warunki pogodowe, a przede wszystkim – zachowania samych rowerzystów oraz innych uczestników ruchu. Kluczowe jest respektowanie przepisów ruchu drogowego i umiejętność przewidywania potencjalnych zagrożeń.
Obowiązkowe wyposażenie roweru
Każdy rower musi być odpowiednio wyposażony. Z przodu powinno znajdować się co najmniej jedno światło pozycyjne w kolorze białym lub żółtym, a z tyłu – światło odblaskowe oraz pozycyjne w kolorze czerwonym. Rower musi mieć także sprawnie działający hamulec oraz dzwonek.
Rowerem po drodze
Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów, jeśli taka jest dostępna. W przypadku braku takiej drogi, należy jechać poboczem lub, jeśli jest to niemożliwe, jezdnią – blisko jej prawej krawędzi. Przepisy zakazują ruchu rowerów na autostradach i drogach ekspresowych.
Kiedy można jechać chodnikiem?
Rowerzysta może poruszać się chodnikiem, gdy opiekuje się dzieckiem do 10. roku życia, gdy chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości i brak jest drogi dla rowerów, lub gdy warunki pogodowe zagrażają jego bezpieczeństwu na jezdni. W takich przypadkach rowerzysta musi jechać powoli, zachować ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Dzieci na rowerze
Dzieci poniżej 10. roku życia mogą jeździć na rowerze tylko pod opieką dorosłych. Dziecko do 7. roku życia może być przewożone na rowerze, o ile jest umieszczone na dodatkowym siodełku lub w przyczepie rowerowej. Takie przewożenie jest dozwolone tylko przez osoby powyżej 17. roku życia.
Przepisy na przejściach dla pieszych
Zbliżając się do przejścia dla pieszych, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszym. Obowiązuje go także zakaz wyprzedzania pojazdów na przejściu oraz omijania pojazdu, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym.
Zakazy dla rowerzystów
Rowerzystom zabrania się jazdy obok innego uczestnika ruchu (z pewnymi wyjątkami), czepiania się pojazdów, jazdy bez trzymania rąk na kierownicy oraz kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości. Rowerzyści nie mogą także korzystać z telefonu podczas jazdy, jeśli wymaga to trzymania urządzenia w ręku.
Rowerzysta a inni uczestnicy ruchu
Kierowcy samochodów również mają obowiązki wobec rowerzystów. Muszą ustąpić pierwszeństwa rowerom na przejazdach dla rowerzystów oraz zachować szczególną ostrożność podczas skrętu. Przy wyprzedzaniu roweru, minimalna odległość to 1 metr.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Chociaż przepisy nie nakładają obowiązku noszenia kasków czy elementów odblaskowych, warto z nich korzystać. Kask chroni głowę, a elementy odblaskowe zwiększają widoczność rowerzysty na drodze.
Apel o trzeźwość
Od 2022 roku za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu grożą surowe kary – mandat od 1000 do 2500 złotych. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych. Przestrzegajmy przepisów i dbajmy o to, by każda przejażdżka rowerowa była bezpieczna i przyjemna.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. Pexels