Bezpłatna mammografia już od 45 roku życia!

Od 1 listopada 2023 roku kobiety w wieku od 45 do 74 lat będą mogły skorzystać z profilaktycznej mammografii na koszt NFZ. Ta zmiana w programie profilaktyki raka piersi umożliwi jeszcze większej liczbie kobiet skorzystanie z badań. Dotychczas bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50-69 lat.
Badanie mammograficzne nie wymaga skierowania, jest bezpłatne, a jego koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wykonać co dwa lata.
Rozszerzenie profilaktycznej cytologii
Program profilaktyki raka szyjki macicy również będzie objął szerszy zakres grup wiekowych. Dotychczas korzystały z niego kobiety w wieku 25-59 lat. Od 1 listopada 2023 r. program będzie dostępny dla kobiet w wieku od 25 do 64 lat.
Podobnie jak w przypadku mammografii, na profilaktyczne badania cytologiczne nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, a jego koszty ponosi NFZ.
Zaleca się, aby kobiety wykonywały badania cytologiczne:
- co trzy lata,
- rocznie w przypadku kobiet obciążonych czynnikami ryzyka, takich jak zakażenie wirusem HIV, stosowanie leków immunosupresyjnych, zakażenie wirusem HPV o wysokim ryzyku.
Rak szyjki macicy w wczesnym stadium jest wyleczalny w 99% przypadków. Profilaktyka staje się kluczowym narzędziem w walce z tą groźną chorobą. Z kolei rak piersi nadal pozostaje wykrywany zbyt późno, zaledwie w 20% przypadków diagnozowany jest we wczesnym stadium, kiedy istnieje duża szansa na wyleczenie. Wczesna identyfikacja zmian nowotworowych jest kluczowa dla efektywnego leczenia. Profilaktyka, jak widać, stanowi niezbędną broń XXI wieku.
TB/ Fot. NFZ