BREMBO rozwija produkcję w Dąbrowie Górniczej
Włoska firma Brembo, obecna w Dąbrowie Górniczej od 2003 roku, planuje rozbudowę swojego zakładu. Na działce o powierzchni prawie 17 hektarów zostanie wybudowana odlewnia żeliwa. Przedstawiciele koncernu podkreślają, że nowa odlewnia będzie innowacyjnym zakładem wykorzystującym nowoczesne technologie produkcyjne. Planuje się rozpoczęcie działalności w pierwszym półroczu 2025 roku.
Brembo już posiada zakład przy ulicy Roździeńskiego. Za nową działkę o powierzchni prawie 17 hektarów, zlokalizowaną w strefie inwestycyjnej „Tucznawa”, firma zaproponowała ponad 21,7 miliona złotych.
Włoska firma Brembo produkuje hamulce, które trafiają do samochodów znanych marek na całym świecie. Na taśmach produkcyjnych fabryki w Dąbrowie Górniczej wytwarzane są tarcze hamulcowe. Układy hamulcowe z elementami wyprodukowanymi w Dąbrowie Górniczej można znaleźć m.in. w samochodach Porsche, Audi, Mercedesie oraz popularnych pojazdach z Włoch i Czech.
Strefa inwestycyjna
W strefie inwestycyjnej „Tucznawa” działają obecnie osiem dużych przedsiębiorstw. Pod koniec kwietnia rozpoczęła oficjalnie działalność firma JassBoard, która produkuje tekturę falistą. W październiku 2021 roku firma SK hi-tech battery materials Poland, należąca do koreańskiego koncernu SK Innovation, uruchomiła fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych, stosowanych w akumulatorach samochodów elektrycznych. Firma planuje rozbudowę zakładu, a jej produkcja separatorów ma osiągnąć roczny wynik 860 milionów metrów kwadratowych, co uczyni ją wiodącym zakładem należącym do SK Innovation.
Od 2017 roku w strefie działa także japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych z węglika krzemu, które są stosowane w samochodowych układach wydechowych. Na terenie strefy inwestycyjnej znajdują się także firmy Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Instanta (produkcja kawy) i Press Glass (produkcja szyb zespolonych).
Cały obszar inwestycyjny obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto, m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.
Fot. UM w Dąbrowie Górniczej