Budzenie wiosny w chorzowskim skansenie
Chorzowski skansen zaprasza na niezapomnianą podróż poprzez wiosenne tradycje, przywracając życie zapomnianemu zwyczajowi topienia marzanny. Wydarzenie, które kiedyś cieszyło się ogromną popularnością, znów staje się centrum uwagi, oferując uczestnikom warsztaty tworzenia kukiełek marzanny i goika, a także naukę tradycyjnych pieśni witających nadejście wiosny.
„Precz zimo zła” będzie można wykrzyczeć podczas obrzędowego spotkania w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Topieniu lub paleniu marzanny, symbolizującej koniec zimy, zła i śmierci, towarzyszyć będzie radosny korowód z goikiem, który symbolizuje wiosnę i przebudzenie natury.
Warsztaty i uroczyste powitanie wiosny
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie stworzyć marzannę i goika oraz nauczyć się tradycyjnej pieśni witającej wiosnę. Następnie w kolorowym korowodzie przemaszerują przez skansen, by uroczyście spalić marzannę w ognisku, przynosząc koniec zimie. Po odśpiewaniu obrzędowych pieśni, orszak wyruszy do zagrody sołtysa, gdzie udekoruje chałupę goikiem, symbolizującym nadejście cieplejszych dni. Podczas wydarzenia nie zabraknie także opowieści o innych zwyczajach związanych z odejściem zimy i budzeniem przyrody do życia.
Budzenie wiosny „Marzanna i Goik” odbędzie się 23 marca o godzinie 12:00 w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Bilety w cenie 20 złotych za osobę (liczba miejsc na warsztatach ograniczona) dostępne są online. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej skansenu.
TB/Fot. GPE w Chorzowie