Bytom: Co pozostało po dawnych zakładach przemysłowych?
Bytom, niegdyś jedno z najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, przechodzi dynamiczne zmiany. W sobotę, 20 lipca, miłośnicy historii wzięli udział w spacerze śladami dawnych zakładów przemysłowych, zorganizowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków. Bytomski historyk, Tomasz Sanecki, przedstawił historię zakładów, które niegdyś kształtowały krajobraz miasta, a dziś pozostają jedynie wspomnieniem.
Spacer rozpoczął się przy ul. Wrocławskiej, gdzie znajdował się browar firmy Hübner i Ska, założony w 1883 roku. Dawny browar, zlikwidowany na początku XXI wieku, był jednym z pierwszych przystanków na trasie spaceru. Uczestnicy mieli okazję poznać historię tego miejsca oraz zobaczyć budynek dawnej spalarni.
Kolejnym przystankiem była biologiczna oczyszczalnia ścieków, jedna z najnowocześniejszych na przełomie XIX i XX wieku, zbudowana za kadencji nadburmistrza Georga Brüninga. Uczestnicy spaceru mogli wejść do budynku dawnej spalarni oraz zobaczyć zabytkowe maszyny, które do dziś znajdują się na terenie oczyszczalni.
W Rozbarku, jednej z dzielnic Bytomia, Tomasz Sanecki oprowadził uczestników po postindustrialnych obiektach zaprojektowanych przez kuzynów Emila i Georga Zillmannów, znanych architektów z Meseritz. Spacerowicze odwiedzili także kamienicę przy ul. Miarki 36, zaprojektowaną z myślą o pracownikach dawnej kopalni „Heinitzgrube”.
Następnym punktem trasy była dawna cechownia KWK „Rozbark” oraz budynki, które obecnie mieszczą jedno z najnowocześniejszych centrów wspinaczkowych i siłowych w Europie. Była to również okazja do przypomnienia tragicznych wydarzeń z 31 stycznia 1923 roku, kiedy to w wyniku zapalenia się gazów i pyłu węglowego zginęło 145 górników.
Ostatnim przystankiem były dawne zakłady Deutsch-Bleischarley-Grube, późniejsze zakłady im. Marchlewskiego i Orła Białego, gdzie wydobywano rudę cynku i ołowiu. Obiekty te, w tym dawna cechownia i budynek dyrekcji przy ul. Siemianowickiej, po rewitalizacji stały się ozdobą tej części Rozbarku i stanowią jedną z ostatnich realizacji przemysłowych Zillmannów na Górnym Śląsku.
Spacery po Bytomiu organizowane są w ramach akcji „Spacery tematyczne Bytom i Tarnowskie Góry” przez Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków. Organizacja ta działa na rzecz promowania turystyki w regionie i zarządzania produktem turystycznym „Miasta Gwarków. Szlak Srebra i Wody w Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zbrosławicach”.
Kolejne spacery po Bytomiu zaplanowane są na:
- 27 lipca – „Arystokracja z Miechowic” z Teresą Ebis
- 3 sierpnia – „Śladami bytomskich Piastów” z Tomaszem Saneckim
- 10 sierpnia – „Spacer z dreszczykiem – nocny po Bytomiu” z Dariuszem Pietruchą
- 17 sierpnia – „Bruderszaft z bytomskimi detalami” z Teresą Ebis
Bilety na spacery można nabyć na stronie tobilet.pl.
Fot. Tomasz Sanecki/Hubert Klimek/UM w Bytomiu
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.