Bytom: Dworcowa pięknieje. Nowe drzewa i latarnie

Na ulicy Dworcowej dobiegają końca prace związane z montażem latarni oświetlenia ulicznego, donic oraz instalacji monitoringu. Wykonawca rozpoczął również nasadzenia drzew oraz roślin ozdobnych. Trwają końcowe roboty brukarskie – po 20 kwietnia brukarze przystąpią do prac w rejonie skrzyżowania z ul. Moniuszki.
Prace będą prowadzone najpierw po prawej stronie torowiska od strony dworca PKP, a następnie zostaną przeniesione na drugą stronę. Ruch samochodowy i tramwajowy na ul. Moniuszki w tym czasie będzie odbywał się bez zmian. Równocześnie wykonawca prac wprowadzi ograniczenia we wjeździe na ul. Dworcową – pojawią się bariery drogowe w rejonie prowadzonych prac brukarskich w pobliżu skrzyżowania z ul. Moniuszki.
– Prace na ulicy Dworcowej dobiegają końca. Zgodnie z obowiązującą umową, wykonawca – firma HUCZ Sp. z o.o. powinien zgłosić ul. Dworcową do odbioru w maju. Potem rozpoczną się procedury odbiorowe – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Jakie prace będą realizowane jeszcze na ul. Dworcowej?
Przed wykonawcą ostatnie prace na ul. Dworcowej – nasadzenia drzew i roślin ozdobnych w donicach, roboty brukarskie w rejonie skrzyżowania ul. Dworcowej i Moniuszki, prace wykończeniowe oraz montaż latarń i monitoringu.
Zgodnie z aneksem, jaki w grudniu 2022 roku zawarł Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu z wykonawcą wszystkie prace powinny zakończyć się do 10 maja 2023 roku. Powodem zmiany harmonogramu robót była konieczność wykonania dodatkowych prac, uwzględnienia w harmonogramie remontów elewacji kolejnych kamienic i wydłużające się prace na liniach energetycznych realizowane przez spółkę Tauron Dystrybucja.Nowe drzewa i latarnie pojawiają się na ul. Dworcowej (1)10
Nowe drzewa i latarnie pojawiają się na ul. Dworcowej
58 latarń, 76 kompletów donic, 11 odnowionych kamienic
Zgodnie z projektem przebudowy ulicy Dworcowej, wzdłuż ulicy pojawi się 58 nowych latarń oraz 76 kompletów donic w różnych kształtach i konfiguracji, a dodatkowo na całej długości ulicy zabudowane zostaną po 4 komplety pergoli. Ponadto mur oporowy od strony placu Michała Wolskiego zostanie podświetlony.
Na ulicy Dworcowej odnowionych zostało także 11 historycznych kamienic o numerach 2, 9, 14, 18, 21, 22, 24, 29, 30, 31 i 32. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica według projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy ul. Dworcowej 9, neorenesansowa kamienica z 1892 roku przy ul. Dworcowej 2 czy wybudowana według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera – kamienica przy ul. Dworcowej 22.




