Bytom przejmuje ponad 5 tysięcy mieszkań od SRK – największa taka operacja w Polsce

To historyczny moment dla Bytomia – miasto przejmie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA aż 5352 mieszkania w 923 budynkach. To efekt wieloletnich starań władz miasta, a także współpracy z rządem i nowym zarządem SRK. Umowę intencyjną w tej sprawie podpisano w poniedziałek, 26 maja.
– To przełom, na który czekały tysiące bytomianek i bytomian – powiedział prezydent Mariusz Wołosz. – Wielomiesięczne rozmowy, determinacja samorządu i wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych pozwoliły doprowadzić ten proces do kluczowego etapu.
To największe w historii Polski przekazanie zasobu mieszkaniowego z rąk państwowej spółki do gminy. Dla Bytomia to nie tylko ogromne wyzwanie organizacyjne, ale przede wszystkim szansa na rozwój i lepszą przyszłość dla mieszkańców.
Od mieszkań po drogi – systematyczna komunalizacja majątku pokopalnianego
Jeszcze kilka lat temu budynki, drogi i tereny należące do SRK były utrudnieniem w rozwoju miasta. Dziś stają się jego potencjałem.
Po tym jak gmina Bytom przejęła tereny po dawnej kopalni Centrum (gdzie powstaje nowoczesny akcelerator biznesu KSSENON) oraz liczne drogi i działki, teraz przyszedł czas na zasoby mieszkaniowe. Przejęcie mieszkań to kolejny etap transformacji pokopalnianego dziedzictwa w funkcjonalne elementy miejskiej infrastruktury.
Jak będzie wyglądał proces przejęcia mieszkań?
Ze względu na skalę przedsięwzięcia oraz różnorodność stanu prawnego budynków, proces zostanie podzielony na kilka etapów:
- Etap I – Przejęcie budynków SRK położonych na gruntach należących już do miasta.
- Etap II – Budynki w całości należące do SRK, w których nie działają wspólnoty mieszkaniowe.
- Etap III – Mieszkania SRK we wspólnotach mieszkaniowych.
Zakończenie procesu planowane jest do końca 2026 roku. Po jego sfinalizowaniu, całością zasobu będzie zarządzać miejska jednostka Bytomskie Mieszkania.
Co zyskają mieszkańcy?
Dla tysięcy lokatorów to zmiana na lepsze. Przede wszystkim:
- Stabilne czynsze – obowiązywać będą stawki komunalne.
- Możliwość wykupu mieszkań z bonifikatą – jak w przypadku pozostałych lokali miejskich.
- Lepiej zarządzane budynki – dzięki lokalnemu nadzorowi.
Jak podkreślił marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, to nie tylko dobra wiadomość dla Bytomia, ale przykład efektywnej współpracy rządu z samorządem:
– Zwiększenie zasobu mieszkaniowego to fundament stabilnego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców – zaznaczył.
Nowy rozdział w polityce mieszkaniowej regionu
Prezes SRK Jarosław Wieszołek nazwał podpisanie listu intencyjnego z Bytomiem „kamieniem milowym” w polityce mieszkaniowej spółki:
– Naszym celem jest racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów, by wspierać rozwój społeczny i gospodarczy terenów pogórniczych.
Premier Donald Tusk odniósł się do sprawy również jako do ważnego sygnału dla innych miast:
– To sukces, który może stać się wzorem do naśladowania dla samorządów w całym kraju – podkreślił.
O 55% więcej mieszkań pod miejskim zarządem
Dzięki przejęciu ponad 5 tysięcy lokali, Bytomskie Mieszkania zwiększą swój zasób aż o ponad 55%. To znacząco poszerzy ofertę mieszkaniową i umożliwi bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby mieszkańców – od programów rewitalizacji po system wsparcia dla najemców.
Transformacja trwa – kolejne inwestycje przed Bytomiem
Przypomnijmy, że wcześniej Bytom przejął już m.in. 12,3 ha terenów po kopalni przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej, gdzie powstaje centrum innowacji KSSENON, a także kilkanaście ulic i działek o strategicznym znaczeniu.
Fot. Pexels