Bytomski szpital apeluje o ostrożność: Jak uniknąć groźnych użądleń os
Wraz z nadejściem sierpnia osy stają się bardziej aktywne, co zwiększa ryzyko użądleń, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dr Katarzyna Wilemska-Kaszuba, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Neurologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, przypomina o zasadach bezpieczeństwa dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.
Najczęstsze reakcje na użądlenie to miejscowe zaczerwienienie i obrzęk, które zwykle ustępują samoistnie. Jednak w przypadku nasilonych objawów, takich jak duży obrzęk, pokrzywka, czy problemy z oddychaniem, konieczna jest szybka reakcja i podjęcie odpowiednich środków, w tym użycie adrenaliny w przypadku osób uczulonych.
Dr Wilemska-Kaszuba podkreśla również, jak ważne jest unikanie sytuacji, które mogą przyciągać osy, np. przebywania w pobliżu dojrzałych owoców, spożywania słodkich potraw na świeżym powietrzu, czy noszenia jaskrawych ubrań.
Szpital apeluje o zachowanie ostrożności i przypomina o konieczności szybkiej reakcji na użądlenia, by uniknąć poważnych powikłań zdrowotnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.