Co chcieli niemieccy lekarze od samicy ze śląskiego zoo?
Samicę nosorożca Hope ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego odwiedzili lekarze weterynarii i naukowcy z Berlińskiego Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research. Od samicy pobrano komórki jajowe, które wykorzystane zostaną do przeprowadzenia zapłodnienia in vitro.
Nosorożce białe są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Podgatunek północny uważany jest za krytycznie zagrożony – na świecie pozostały zaledwie 2 samice tego podgatunku. Nosorożców białych południowych (które możecie zobaczyć w naszym zoo) pozostało w naturze około 10 tys., jednak również narażone są na wyginięcie m.in. ze względu na wciąż obecne kłusownictwo.
W trosce o ocalenie podgatunku północnego i odbudowanie populacji południowej przychodzą współczesne możliwości biotechnologii i medycyny. Od lat badacze pracują nad możliwością stworzenia zarodków metodą in vitro z wykorzystaniem zabezpieczonego materiału genetycznego nosorożców białych północnych, a tym samym – przywrócenie tego gatunku do natury.
Śląski Ogród Zoologiczny od kilku lat uczestniczy w międzynarodowych badaniach prowadzonych przez Leibniz Institute. Hope – samica nosorożca białego wytypowana została do badań spośród samic nosorożców białych przebywających w ogrodach zoologicznych, jako jeden z najlepszych osobników pod względem genetycznym. Przemawia za tym jej stan zdrowia oraz rodowód – Hope jest córką nosorożców pochodzących z natury (pierwsze pokolenie urodzone w ogrodzie zoologicznym), dzięki czemu jej materiał genetyczny jest niezwykle ważny dla dalszej ochrony i zachowania tego gatunku.
źródło: Śląski Ogród Zoologiczny