Czarownica na ławie oskarżonych – nietypowy proces w Bielsku-Białej

W najbliższy piątek, 23 maja, atrium Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej zamieni się w salę sądową. W ramach ogólnopolskiego 3. Festiwalu Rozpraw Sądowych odbędzie się tam niecodzienna inscenizacja – proces współczesnej czarownicy. Wydarzenie ma na celu nie tylko zainteresowanie tematyką prawa, lecz także sprowokowanie refleksji nad kondycją współczesnego wymiaru sprawiedliwości.
Podczas konferencji prasowej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej szczegóły wydarzenia przedstawiły sędzia Marzena Gregorczyk z Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia oraz kurator sądowa Magdalena Kuś. – To nie będzie lekcja historii. Procesy czarownic w Bielsku-Białej były nieliczne i słabo udokumentowane. Chcemy stworzyć współczesną symulację, by postawić pytanie: czy dziś, w nowoczesnym społeczeństwie, czarownica – kimkolwiek jest – mogłaby liczyć na sprawiedliwy proces? – wyjaśniała Gregorczyk.
Choć tło inscenizacji będzie symboliczne, przesłanie ma być jak najbardziej aktualne. W roli oskarżonej wystąpi Joanna Wolska, lokalna liderka Strajku Kobiet i Czarnego Protestu. Na sali zobaczymy nie tylko sędziów, ale również adwokatów, radców prawnych, notariusza, kuratora sądowego, sekretarza sądowego, a rolę prokuratora odegra Iwona Purzycka – dyrektorka Muzeum Historycznego.
Proces rozpocznie się o godzinie 17:00, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorzy zachęcają do obecności wszystkich, którzy chcą na własne oczy zobaczyć, jak wyglądałby dzisiaj sąd nad kimś oskarżonym o „czary”.
Festiwal Rozpraw Sądowych odbywa się 23 i 24 maja w wielu miastach w Polsce, z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Za jego organizację odpowiada Fundacja Edukacji Prawnej Iustitii oraz lokalne oddziały Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy o prawie i uświadamianie społeczeństwu, jak fundamentalne znaczenie ma prawo do uczciwego procesu przed niezależnym sądem.
Proces bielskiej czarownicy to wspólna inicjatywa Śląskiego Oddziału Iustitii w Katowicach, Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Fot. Pexels