Czas na „Profilaktykę 40 PLUS” – bezpłatne badania dla zdrowia

Program umożliwia przeprowadzenie badań profilaktycznych, które pozwalają na wczesne wykrycie chorób, w tym poważniejszych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Dzięki wczesnej diagnozie, ich leczenie może być skuteczniejsze. Badania są bezpłatne, co dla niektórych pacjentów może być dodatkowym czynnikiem motywującym do poddania się im.
Jak skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS? Wystarczy wypełnić ankietę, którą można znaleźć w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), wybierając zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Ankiety”. W zależności od płci i odpowiedzi na ankietowe pytania zostaną zalecone odpowiednie badania. Po wypełnieniu ankiety należy tylko kliknąć w przycisk „Wygeneruj skierowanie”, a e-skierowanie będzie dostępne w formacie pdf na IKP wnioskującego. Otrzyma się również numer skierowania SMS-em.
Jeśli nie ma się IKP, ankietę można wypełnić telefonicznie dzwoniąc pod numer infolinii 22 735 39 53 (czynnej w godzinach 8:00-18:00) lub w przychodni POZ, która uczestniczy w programie Profilaktyka 40 PLUS.
Badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS obejmują m.in. badanie ogólne moczu, morfologię krwi z pełnym różnicowaniem granulocytów, określenie liczby płytek krwi, aminotransferazy alaninowej oraz asparaginianowej, określenie PSA (antygenu swoistego dla stercza), gammę glutamylotranspeptydazę (GGTP, popularnie zwaną próbą wątrobową), analizę glukozy z krwi żylnej, kreatyninę, kwas moczowy i test FIT (na krew utajoną w kale). Ostatnie badanie jest szczególnie ważne dla osób powyżej 50. roku życia w diagnostyce raka jelita grubego.
W Polsce rocznie notuje się około 18 000 nowych przypadków raka jelita grubego, a około 7000 osób rocznie umiera z tego powodu. Większość przypadków raka jelita grubego jest diagnozowana już poza stadium początkowym rozwoju choroby, co oznacza, że szansa na przeżycie jest niska. Kolonoskopia to jedyne badanie, podczas którego jednocześnie wykrywa się polipy i można je usunąć