Część szpitala św. Barbary już po modernizacji. Zobacz, jak się prezentuje
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary, po trwających niespełna pół roku pracach budowlanych, zakończono modernizację pierwszej części poradni. Po 35 latach wykonano kompleksową modernizację przestrzeni, aby lepiej służyła pacjentom oraz zapewniała personelowi dostosowany do aktualnych czasów komfort pracy. Inwestycję zrealizowano przy wsparciu województwa.
– Nasz projekt modernizacji był napędzany wizją ulepszenia każdego aspektu naszej działalności – od infrastruktury fizycznej po samą istotę opieki nad pacjentem i komfort pracy personelu. Przekształciliśmy nasze przestrzenie, dodając nowe pomieszczenia, najnowocześniejsze instalacje i zaawansowane systemy klimatyzacyjne oraz nowy system kolejkowy – zapewniając bezpieczne, komfortowe i wydajne środowisko – podkreśla dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik.
Projekt modernizacji obejmował gruntowną przebudowę infrastruktury – od wyznaczenia nowych ścian, przez instalacje elektryczne, aż po nowoczesne systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne. Szczególną uwagę poświęcono bezpieczeństwu, z nowym systemem PPOŻ i SSP zapewniającym ochronę przed ewentualnymi zagrożeniami. Wnętrza poradni zostały kompletnie odnowione, z nowymi sufitami i ścianami, a także nowym, ergonomicznym wyposażeniem, w tym szafami, fotelami, krzesłami i biurkami wraz z zapleczem diagnostyczno-medycznym.
Rocznie ze świadczeń ambulatoryjnych w tym szpitalu korzysta 160 tysięcy pacjentów, stąd konieczność inwestycji w tym obszarze. W odnowionym skrzydle szpitala znajdą miejsce nowoczesne poradnie: kardiologiczna, gastroenterologiczna, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, otolaryngologiczna, urologiczna i neurochirurgiczna. Każda z nich została zaprojektowana z myślą o komforcie i dostępności, z łatwym dostępem architektonicznym, oraz przyjaznym otoczeniu zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Szczególną uwagę zwrócono na kardiologię i otolaryngologię, gdzie dodano dodatkowe gabinety, zwiększając tym samym dostęp do specjalistów.
Modernizacja ta nie tylko znacząco podnosi standardy opieki, ale także przyczyni się do stworzenia bardziej efektywnego i przyjemnego środowiska pracy dla personelu. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 5,8 mln zł, z czego 4 mln zł pochodziły z dotacji z budżetu Województwa Śląskiego, a reszta ze środków własnych szpitala. Ten historyczny moment dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu znacząco wpływa na jakość świadczonych usług medycznych. Szpital kontynuuje swoją misję zapewniania najlepszej możliwej opieki zdrowotnej, dostosowując się do ciągle zmieniających się potrzeb swoich pacjentów.