Czym poza kontrolą zajmuje się kierownik pociągu?
Dla wielu osób różnica między konduktorem a kierownikiem pociągu jest niezauważalna. Wiele osób, nawet nie wie, że kierownik pociągu, to zupełnie inne stanowisko, aniżeli konduktor. Dla osób jeżdżących pociągiem osoba, którą codziennie spotykają w pociągu, która właśnie sprawdza im bilety i która jest ubrana w uniform to konduktor. Jednak nie jest tak zawsze i jaka jest ta cienka linia, która rozróżnia kierownika pociągu od konduktora. Tego dowiecie się w tekście.
Konduktorem jest osoba, która nie jest bezpośrednio związana z prowadzeniem ruchu kolejowego. Natomiast kierownik pociągu już takim stanowiskiem jest z tym ruchem bezpośrednio związany. Jednak co oznacza być, a nie być bezpośrednio związanym z ruchem. Tutaj trzeba spojrzeć na to z punktu widzenia właśnie kierownika pociągu, bo to on jest szefem na pociągu i to jemu podlega zarówno maszynista jak i konduktor. To obowiązkiem kierownika pociągu jest w pierwszej kolejności zwracać uwagę na sygnały na semaforach, oraz sprawdzenie, czy proces wsiadania i wysiadania z pociągu został zakończony. Dlatego też osoba, która jest kierownikiem pociągu, odpowiada także za bezpieczeństwo podróżnych, którzy w pociągu się znajdują. Konduktor, który dopiero zaczyna swoją ścieżkę zawodową na w obowiązku pomagać kierownikowi, ale do niego, nie należą ostateczne decyzje.
Obowiązkiem kierownika pociągu, czego w swoim zakresie nie ma konduktor, jest także przeprowadzanie uproszczonej oraz szczegółowej próby hamulca. Poza tym na głowie najważniejszej osoby w pociągu jest także wypisywanie dokumentacji, która znajduje się w pojeździe kolejowym, którym jedziecie. Dodatkowo kierownik pociągu jest odpowiedzialny za sprawne i bezpieczne przeprowadzenie ewakuacji w pociągu. Jest także osobom, która rozwiązuje wszelakie spory między podróżnymi, ale także między osobami z obsługi pociągu. Dodatkowo obowiązkiem takiej osoby, jest także rozdzielanie pracy personelu pokładowego w tym przydzielonych mu konduktorów. Można powiedzieć, że kierownik pociągu, jest kimś w rodzaju kapitana na statku. Tak więc jeżeli macie jakiś problem lub potrzebujcie skomunikowania pociągu, zawsze wasz problem załatwi właśnie kierownik pociągu.
Gwoli ścisłości należy dodać, że kierownikiem pociągu można zostać przynajmniej po roku stażu konduktora oraz daniu egzaminu kwalifikacyjnego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.