Dolina Kochłówki w Rudzie Śląskiej pierwszym w mieście użytkiem ekologicznym
W Rudzie Śląskiej w dolinie Kochłówki powstanie pierwszy w mieście użytek ekologiczny. Dzięki tej formie ochrony przyrody możliwe będzie zachowanie w niezmienionym stanie flory i fauny na obszarze ponad 130 ha. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Rudy Śląskiej. Inicjatywa mieszkańców była kluczowym czynnikiem umożliwiającym ustanowienie tego unikalnego obszaru chronionego.
Dolina Kochłówki to miejsce o wyjątkowym charakterze, czego dowodem jest jej bogata bioróżnorodność oraz popularność wśród mieszkańców Rudy Śląskiej, którzy często korzystają z tego miejsca jako punktu spacerów i wycieczek rowerowych – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.
Dolina Kochłówki charakteryzuje się wysokim poziomem bioróżnorodności, co czyni ją miejscem unikalnym. W skład doliny wchodzi rzeka Kochłówka z dopływami oraz niewielkimi zbiornikami wodnymi o różnym pochodzeniu. W dolinie znajdują się także obszary podmokłe z fragmentami łęgów. Dzięki temu zapewnione zostały dogodne warunki do rozwoju wielu gatunków flory i fauny, w tym także gatunków objętych ochroną prawną w Polsce.
Wśród roślin występujących w dolinie znajdują się m.in. bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) i kukułka szerokolistna (Dactylorhiza majalis), które podlegają częściowej ochronie. Te rośliny, razem z siedmiopalecznikiem błotnym (Comarum palustre) stwierdzonym również w dolinie Kochłówki, znajdują się na czerwonej liście roślin naczyniowych województwa śląskiego, co oznacza, że są zagrożone wyginięciem.
W dolinie Kochłówki stwierdzono także obecność 111 gatunków ptaków, spośród których 92 są lęgowymi lub prawdopodobnie lęgowymi. Najcenniejsze z nich, tj. podróżniczek (Cyanedula svecica), gąsiorek (Lanius collurio), zimorodek (Alcedo attis) i kląskawka (Saxicola rubicola), ujęte są w Dyrektywie Ptasiej oraz określone jako zagrożone w województwie śląskim.
Fot. Facebook/DolinaKochłowki