„Dom Kilara” nabierze kształtów
Wybrano wykonawcę Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara”, które zostanie zlokalizowane w miejscu zamieszkiwanym przez światowej sławy kompozytora, Wojciecha Kilara.
Nowa instytucja będzie łączyć funkcję muzealną z przestrzenią sprzyjającą pracy twórczej oraz organizacją wydarzeń kulturalnych. Inwestycja o wartości ponad 10 mln złotych zostanie ukończona pod koniec przyszłego roku.
Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” ma stanowić hołd dla wybitnego kompozytora, który przez lata był związany z Katowicami, ale jednocześnie ma być kolejną atrakcją przyciągającą zwiedzających z kraju i zza granicy. Miejsce to będzie również służyć mieszkańcom Katowic, poprzez organizację recitali, minifestiwali i warsztatów.
Katowice, jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki, oferują szeroki wachlarz wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty i festiwale oraz organizują konkursy i warsztaty. Otwarcie Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara” w przyszłym roku będzie uzupełnieniem tych działań.
W postępowaniu przetargowym na zrealizowanie robót budowlanych swoje oferty złożyło 8 podmiotów, a wykonawcą została INTRAVI Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Bielska-Białej. Koszt realizacji tego zadania wyniesie 10,4 mln złotych, a prace potrwają do 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Mieszanka przeszłości i teraźniejszości Inwestycja będzie realizowana w Brynowie, przy ulicy Kościuszki 165. To tu mieści się dom, w którym zamieszkiwał słynny kompozytor.
Budynek zostanie zaadaptowany do nowej funkcji i będzie mieścił pierwszą część wystawy. Jednocześnie ma zachować zbliżony do pierwotnego charakter, zostaną w nim umieszczone oryginalne przedmioty należące do Wojciecha Kilara, m.in. fortepian, rękopisy czy książki. W salonie będą organizowane seanse filmowe, a zwiedzającym zostanie udostępniony m.in. gabinet oraz inne pokoje – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A.
Ponadto dom zostanie rozbudowany, a w nowej przestrzeni umieszczona będzie druga część wystawy. Będzie ona miała charakter edukacyjny, a na wyposażeniu znajdą się m.in. interaktywne przedmioty. Co ważne, jej tematyka ma dotyczyć nie tylko muzyki poważnej, ale również innych gatunków muzycznych.