Drastyczny wzrost cen węgla energetycznego w Polsce. Tak drogo nie było od 2011 roku
Według informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą”, notowania polskiego węgla używanego do produkcji energii elektrycznej osiągnęły najwyższy poziom od 2011 roku. W raporcie podano, że we wrześniu cena w zawieranych umowach przekroczyła 741 złotych za tonę, co oznacza wzrost cen o 18 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.
Indeks PSCMI1, który odzwierciedla ceny węgla dla sektora energetycznego w Polsce, wzrósł we wrześniu 2023 roku o 5,4 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem, osiągając poziom 741,22 złotych za tonę (33,95 złotych za gigadżula). Ten wzrost stanowi aż 18 procent więcej niż w analogicznym okresie w 2022 roku, co stanowi najwyższą wartość od początku rejestracji notowań w 2011 roku – podał dziennik „Rzeczpospolita”.
Raport zawiera także informację o Indeksie PSCMI2, mierzącym ceny węgla dla ciepłowni. Wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem wyniósł 12,9 procent, osiągając wartość 934,75 złotych za tonę (37,34 złotych za gigadżula). Jednakże, w porównaniu z wrześniem 2022 roku, cena spadła o 38,1 procent.
Dodatkowo, gazeta donosi o wzroście wydobycia węgla we wrześniu, które po raz pierwszy od marca tego roku wyniosło 4,18 miliona ton. Jedynie w marcu br. odnotowano wyższe wydobycie, sięgające 4,24 miliona ton.
Rzeczpospolita informuje także o poprawie sprzedaży polskiego węgla, która we wrześniu wyniosła 4,18 miliona ton, stanowiąc najwyższy wynik od stycznia tego roku, kiedy sprzedano 4,33 miliona ton. Z tego powodu zapasy węgla przy kopalniach minimalnie zmalały z 3,8 miliona ton w sierpniu do 3,75 miliona ton we wrześniu.
TB

