Droga Krzyżowa na Jasnej Górze: Chrystus obecny w umierających
Tradycyjnie Drogę Krzyżową Częstochowy w Wielki Piątek na Wałach Jasnej Góry poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Była ona w tym roku szczególną modlitwą o pokój dla świata zanoszoną również przez wstawiennictwo bł. Prymasa Wyszyńskiego. Mimo deszczu w nabożeństwie uczestniczyło wielu mieszkańców miasta i pielgrzymów.
– Spojrzę na moje braci i siostry, którzy utrudzeni idą drogą życia, cierpienia i śmierci. To jest Chrystus cierpiący z nimi i umierający na kalwaryjskiej drodze. podejdę do Niego, otrę Jego twarz swoim wysiłkiem i wiernością sumienia – mówił metropolita częstochowski.
Przy piątej stacji – Szymon pomaga nieść krzyż Chrystusowi – abp Depo przypomniał, że jesteśmy potrzebni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie w dziele Bożym na ziemi. – Biorę krzyż Kościoła i Ojczyzny na swoje ramiona i chcę go nieść z Chrystusem – zachęcał.
Rozważając stację szóstą o Weronice ocierającej twarz Chrystusowi abp Depo wskazał, że to i nasze zadanie, by przywracać człowiekowi właściwy obraz Boga, przywracać mu nadzieję i radość życia, „by uczłowieczać człowieka, podnosić go, a nie spychać go i zabijać”.
Przy stacji ósmej – Chrystus pociesza płaczące niewiasty – metropolita częstochowski uwrażliwiał, że współczucie z Kościołem nie może się ograniczać do łez, narzekań i ocen. – Siła Kościoła polega na tym, ażeby Chrystus idący drogą przemówił do mnie, żebym Jego głos usłyszał, a nie wymyślał Kościół na własną modłę. Chrystus wzrasta przez to, że będziemy posłusznie wypełniać wolę Ojca – mówił abp Depo.
Rozpoczynając nabożeństwo abp Depo podziękował Bogu, że znów „mogliśmy na Wałach jasnogórskich stanąć twarz przy twarzy, serce przy sercu, żeby wpatrując się w oblicze ubiczowanego i skazanego na śmierć Jezusa, odnaleźć siebie”. Za św. Augustynem przypomniał, że bez Chrystusa nie ma życia.
Droga Krzyżowa na Wałach od 1985r. wpisuje się w Wielki Piątek na Jasnej Górze, a zainicjował ją śp. abp Stanisław Nowak na wzór tych odprawianych przez abp. Karola Wojtyłę w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przez ostatnie dwa lata z powodu obostrzeń pandemii i konieczności transmisji odprawiana była w Kaplicy Matki Bożej.
Rozważania Drogi Krzyżowej zakończyła Koronka przed Ołtarzem Wystawienia w bazylice o godz. 15.00 w pierwszy dzień nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia. W tym roku to czas modlitwy o pokój w Ukrainie.
źródło: Biuro Prasowe Jasna Góra