AKTUALNOŚCI GŁÓWNA Z OSTATNIEJ CHWILI

Dyrektywa metanowa wzbudza duże emocje wśród związkowców i przedstawicieli polskiego górnictwa

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, Komisja Europejska ma głosować nad tym unijnym rozporządzeniem już w maju. Jeśli zostanie ono przyjęte w takim kształcie, w jakim zostało zaproponowane, może to prowadzić do przedwczesnej likwidacji polskiego górnictwa.

Bruksela chce ograniczyć emisje metanu w UE. To gaz cieplarniany o wiele bardziej szkodliwy od dwutlenku węgla. Dla Polski nowe prawo jest problematyczne – z naszych kopalń co roku wydostają się setki tysięcy ton tego związku, a unijne limity mogą zagrozić wielu z nich.

Podczas spotkania, które odbyło się dzisiaj, wszyscy europarlamentarzyści zgodnie podkreślali, że należy działać w tej sprawie. Podpisano również porozumienie, w którym europosłowie deklarują, że podejmą wszelkie działania, aby w swoich frakcjach doprowadzić do zmian w dyrektywie metanowej.

W rozmowach na temat dyrektywy metanowej brali udział przedstawiciele związków zawodowych Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności oraz prezesi spółek górniczych PGG, członkowie PiS, odpowiedzialni za stworzenie PGG i przedstawiciele JSW. Wszyscy uczestnicy podkreślają, że spotkanie było bardzo merytoryczne i udało się uniknąć sporów politycznych.

Związkowcy wyrażają wiele wątpliwości i obaw związanych z dyrektywą metanową. Według nich, jej wprowadzenie może oznaczać dla polskiego górnictwa śmierć.

Europosłowie podkreślają, że zapisy dyrektywy metanowej są niezgodne z transformacją energetyczną, którą przeprowadza Polska. Jednocześnie nie zdradzają, w jaki sposób planują złagodzić jej wpływ. Zapewniają jednak, że działają na rzecz zmian w rozporządzeniu, a ich celem jest uniknięcie przedwczesnej likwidacji polskiego górnictwa.

Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ “Solidarności”, zapowiada kolejne spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami rządu. Wśród zaproszonych osób byli m.in. minister Anna Moskwa oraz premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreśla Kolorz, celem spotkania będzie omówienie kwestii związanych z dyrektywą metanową i przedstawienie argumentów za zmianami w unijnym rozporządzeniu.

W tej sytuacji przedstawiciele polskiego górnictwa i związków zawodowych muszą działać szybko i skutecznie.