Dzień Matki – święto serca i wdzięczności

Choć obchodzony na całym świecie, Dzień Matki w każdym kraju ma nieco inną historię i datę. W Polsce – niezmiennie – przypada 26 maja. To dzień szczególny, kiedy z kwiatami, laurkami i ciepłymi słowami w dłoni składamy hołd tym, które dały nam życie.
Od bogiń do bukietów – historia święta
Korzenie Dnia Matki sięgają starożytności. W Grecji i Rzymie czczono matki-boginie – symbole płodności, urodzaju i opieki nad światem. Jednak wraz z chrystianizacją Cesarstwa Rzymskiego kult tych postaci został zakazany, a pamięć o święcie zanikła.
Renesans idei uhonorowania matek nastąpił w XVII-wiecznej Anglii, gdzie pojawiła się tradycja tzw. niedzieli u matki. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu ludzie wracali do rodzinnych stron, by uczestniczyć w nabożeństwach w „macierzystych” katedrach. Był to też dzień wolny od pracy, pełen serdecznych gestów: dzieci wręczały matkom drobne upominki – najczęściej kwiaty i słodycze – w zamian za matczyne błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku i odrodził się na nowo po II wojnie światowej.
Amerykański sen o Dniu Matki
W Stanach Zjednoczonych historia tego święta obrała inny tor. Już w 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis zapoczątkowała Dni Matczynej Pracy – inicjatywę wspierającą matki w opiece nad dziećmi i poprawie warunków sanitarnych. W 1872 roku poetka Julia Ward Howe apelowała o ustanowienie Dnia Matek dla Pokoju, promując ideę jedności i sprzeciwu wobec wojny.
Przełom przyniosła jednak Anna Marie Jarvis, córka Ann. Po śmierci matki w 1905 roku podjęła działania, by uczcić jej pamięć, organizując pierwsze oficjalne obchody Dnia Matki. Jej determinacja sprawiła, że w 1914 roku Kongres USA ustanowił Dzień Matki jako święto narodowe, przypadające na drugą niedzielę maja. Tradycja ta szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje.
Dzień Matki w Polsce – wczoraj i dziś
W Polsce Dzień Matki obchodzono jeszcze przed II wojną światową – choć nie miało to jednej, ustalonej daty. W 1934 roku święto przypadło na 13 maja, a pięć lat później – na 7 maja. Organizacją wydarzeń zajmował się Polski Czerwony Krzyż, promując ideę doceniania matek w społeczeństwie.
W czasie okupacji niemieckiej, Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony w Generalnym Gubernatorstwie zgodnie z niemiecką tradycją, jako oficjalne święto Rzeszy.
Po wojnie przyjęto stałą datę – 26 maja – i tak już zostało. Dziś to dzień, w którym dzieci – te małe i te dorosłe – wyrażają miłość i wdzięczność poprzez upominki, kwiaty, własnoręcznie robione laurki i serdeczne słowa. To moment zatrzymania się w codziennym biegu i spojrzenia z czułością na kobietę, która nas wychowała, troszczyła się i kochała bezwarunkowo.
Więcej niż tylko tradycja
Choć Dzień Matki bywa kojarzony głównie z laurkami i bukietami, jego przesłanie jest znacznie głębsze. To okazja do refleksji nad rolą matek w naszym życiu, społeczeństwie i kulturze. To także przypomnienie, by codziennie – nie tylko 26 maja – okazywać im miłość, szacunek i troskę.
Fot. Pexels