AKTUALNOŚCI BIZNES

e-Faktura – rewolucja w digitalizacji sektora publicznego

Rada Ministrów zaakceptowała projekt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), którego celem jest przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego. Nowe rozwiązanie przyniesie znaczne ułatwienia dla przedsiębiorców, umożliwiając im sprawniejsze prowadzenie działalności.

Polscy przedsiębiorcy już od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur za pośrednictwem KSeF. Jednakże, od 1 lipca 2024 roku, wprowadzony zostanie obowiązek e-fakturowania, co oznacza, że tradycyjne faktury papierowe staną się przeszłością.

Krajowy System e-Faktur przyczyni się do unowocześnienia procesów fakturowych, obiegu dokumentów oraz systemów fakturowych stosowanych przez przedsiębiorców. Jednolity standard e-faktury usprawni dokumentowanie transakcji, przyspieszy proces wystawiania, przetwarzania i archiwizacji dokumentów. Szybsze przetwarzanie faktur przekłada się na obniżenie kosztów. Ponadto, podatnicy będą mieć bieżący dostęp do informacji z faktur w czasie rzeczywistym, co będzie niezwykle przydatne zarówno dla celów zarządczych, analizy, jak i w innych obszarach prowadzonej działalności.

Od 1 stycznia 2022 roku polscy przedsiębiorcy mają możliwość dobrowolnego korzystania z e-faktur za pośrednictwem KSeF. Obecnie e-faktura działa jako jedna z akceptowanych form dokumentowania sprzedaży obok tradycyjnych faktur papierowych oraz faktur elektronicznych już istniejących w obrocie gospodarczym.

Projekt KSeF zakłada również elektronizację wiążących informacji, takich jak WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa). Proponowane rozwiązania opierają się na rozbudowie i dostosowaniu istniejących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC). Dzięki temu, przedsiębiorcy nie będą musieli wprowadzać dodatkowych rozwiązań technologicznych ani ograniczać dostępu do istotnych instrumentów, takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Opracowanie na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Tomasz Burek