Edukacja klimatyczna w katowickich szkołach
Katowice planują wprowadzenie edukacji klimatycznej dla klas VII szkół podstawowych. Dnia 18 stycznia odbyła się inauguracja Miejskiego Programu Edukacji Klimatycznej „Klimatyczne Katowice” w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Program, skonstruowany przez zespół nauczycieli, akademików i przedstawicieli urzędu miejskiego, obejmuje bioróżnorodność, antropogeniczne zmiany klimatu, krytykę konsumpcjonizmu oraz transformację energetyczną.
Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreśla długoletnie zaangażowanie miasta w przeciwdziałanie zmianom klimatu. Oprócz infrastrukturalnych projektów, takich jak zbiorniki retencyjne czy zielone przystanki, edukacja klimatyczna stanowi ważny element działań. Program ma na celu zwiększenie świadomości uczniów klas VII w zakresie wpływu degradacji środowiska na przyszłość, rozwinięcie ich umiejętności i zaangażowanie w przeciwdziałanie skutkom ocieplenia globalnego.
Program obejmuje różne obszary tematyczne i został dostosowany do programu nauczania klasy VII. W trakcie inauguracji, nauczyciele przeprowadzili lekcje z fizyki, chemii i języka polskiego, bazując na scenariuszach programu.
Beata Urych, naczelnik wydziału klimatu i energii w Urzędzie Miasta Katowice, wyjaśnia, że edukacja klimatyczna koncentruje się na ochronie klimatu, wpływie czynników naturalnych i ludzkiej działalności na środowisko, możliwościach dostosowania się oraz skutkach globalnego ocieplenia. Program ma wspierać zdobywanie wiedzy, umiejętności i postaw potrzebnych do efektywnego działania w obliczu wyzwań globalnych.
Zespół, powołany przez prezydenta Katowic, opracował scenariusze zajęć, uwzględniając program kształcenia w klasie VII. Program będzie realizowany w ramach godzin lekcyjnych, poprzez ścieżki międzyprzedmiotowe, promujące interdyscyplinarność.
Dodatkowo, Centrum Edukacji Ekologicznej przy Zespole Szkół nr 2 w Katowicach-Murckach zapewni zajęcia praktyczne, takie jak warsztaty przyrodnicze i zajęcia terenowe.
Podobnie jak w przypadku innych programów edukacyjnych, pełne wdrożenie poprzedzone będzie pilotażem w pięciu szkołach podstawowych. Ewaluacja programu przewidziana jest na czerwiec 2024 r., a ewentualne korekty zostaną wprowadzone przed pełnym wdrożeniem od 1 września „Klimatycznych Katowic” we wszystkich klasach VII szkół podstawowych miasta Katowice. Program będzie dostępny online na stronie katowice.eu w zakładce „Ucz się”.
W katowickich placówkach oświatowych działa już kilka autorskich projektów edukacyjnych, obejmujących m.in. edukację z zakresu programowania, matematykę, edukację regionalną oraz naukę pływania.
TB/Fot. UM w Katowicach