Egzamin ósmoklasisty. Jakie tematy na egzaminie z języka polskiego? Dziś już matma
Ponad pół miliona ósmoklasistów rozpoczęło wczoraj egzamin pisemny z języka polskiego. Test rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 120 minut. Uczniowie z dysleksją mieli dodatkowe 60 minut na jego napisanie. Jakie tematy pojawiły się na tegorocznym egzaminie? Czy był on trudny czy łatwy?
Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik, zapewnił, że wszystko przebiega zgodnie z planem i bez problemów – powiedział PAP.
Egzamin z języka polskiego składał się z dwóch części. Uczniowie musieli rozwiązać test zawierający zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte, oraz napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów – argumentacyjny lub twórczy.
„Balladyna” na egzaminie ósmoklasisty
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego nie opierał się na tak znanych utworach, jak „Pan Tadeusz” czy „Quo Vadis”, lecz na „Balladynie”.
Informacja o tym, że na egzaminie ósmoklasisty pojawił się utwór „Balladyna”, szybko rozprzestrzeniała się w mediach społecznościowych. Uczniowie twierdzili również, że arkusze były dość proste.
Test z języka ojczystego rozpoczął egzaminacyjny maraton ósmoklasisty. To trzy dni: w każdym uczniowie będą zdawać z innego przedmiotu. W środę ósmoklasiści podejdą do egzaminu pisemnego z matematyki, a w czwartek egzaminu z języka obcego.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – w dniach 12-14 czerwca.
Tomasz Burek
fot. UM Bytom