Ekologiczne instalacje fotowoltaiczne w czterech siemianowickich szkołach

Cztery siemianowickie szkoły: Zespół Szkół Sportowych, Szkoła Podstawowa nr 20, ZSTiO MERITUM i ZSOiZ, wzbogacą się o ekologiczne instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające produkcję własnej energii elektrycznej. Umowa na realizację projektu pn. „Słoneczna Gmina – montaż instalacji fotowoltaicznych w infrastrukturze publicznej II” została podpisana pod koniec czerwca z firmą TARECO Adrianna Targacz z Rogowa.
Prace mają zostać zakończone do końca września i obejmować dostawę oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach wymienionych placówek. W przypadku Zespołu Szkół Sportowych zostaną zamontowane dwie niezależne instalacje – jedna na dachu, a druga na gruncie obok budynku szkoły. Ponadto, planowana jest częściowa przebudowa istniejącej instalacji zasilającej oraz układu pomiarowo-rozliczeniowego energii elektrycznej. Wszystkie instalacje będą typu on-grid, czyli podłączone do sieci energetycznej.
Cały projekt jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, kwotą prawie 800 tysięcy złotych. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 960 tysięcy złotych.
Warto podkreślić, że już osiem innych miejskich placówek korzysta z energii słonecznej dzięki wcześniej zainstalowanym instalacjom fotowoltaicznym. Do tej pory z instalacji korzystają: LO nr 1, LO nr 2, SP nr 4, SP nr 1, Żłobek Miejski, SP nr 6, Zespół Szkół Specjalnych i MDK JORDAN.
Działania takie, jak montaż instalacji fotowoltaicznych w miejscach publicznych, przyczyniają się do wzrostu wykorzystania energii odnawialnej, co jest istotnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju. Instalacje fotowoltaiczne nie tylko umożliwiają produkcję własnej energii elektrycznej, ale także przyczyniają się do redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Inwestycje te mają także charakter edukacyjny, zachęcając uczniów do dbania o środowisko naturalne i promowania idei zrównoważonego rozwoju.
TB