Eksperci: chorzy na otyłość powinni być diagnozowani i kompleksowo leczeni
W Polsce jest 9 mln osób chorujących na otyłość. Eksperci wskazują, że otyłość to nie defekt kosmetyczny, ale bardzo groźna przewlekła i nawracająca choroba, która prowadzi do ok. 200 powikłań zdrowotnych i może doprowadzić do śmierci. Jak skutecznie z nią walczyć – zastanawiali się uczestnicy konferencji prasowej pt. „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko, lecz”, która odbyła się 23 października w Centrum Prasowym PAP, w przeddzień Światowego Dnia Walki z Otyłością.
Według CBOS 59 proc. dorosłych Polaków ma nadmierną masę ciała, w tym na otyłość choruje 21 proc. Lekarze i organizacje pacjentów alarmują, że w Polsce są potrzebne zmiany systemowe w opiece nad pacjentami z chorobą otyłościową.
Uczestnicząca w konferencji prof. dr hab. n. med. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, podkreśliła, że otyłość to nie defekt kosmetyczny, ale bardzo groźna choroba, która prowadzi do ok. 200 powikłań zdrowotnych (m.in.: cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, udaru mózgu, depresji i wielu innych).
„To choroba, która zwiększa ryzyko zgonu. Otyłość jest chorobą wieloprzyczynową, uwarunkowaną biologicznie i genetycznie oraz zależną od czynników środowiskowych” – mówiła prof. Lucyna Ostrowska.
Według niej otyłość należy diagnozować i leczyć, ponieważ dobra wola pacjenta i zalecenia typu „jedz mniej i więcej się ruszaj” nie wystarczą, by zahamować postęp choroby.
„Osoby z otyłością to jedyna grupa chorych, od której wciąż się oczekuje samowyleczenia, a pacjentowi jest potrzebna kompleksowa opieka medyczna i leczenie” – podkreśliła prof. Lucyna Ostrowska.
Uczestnicy debaty wskazali, że osoby dotknięte chorobą otyłościową są stygmatyzowane.
Z powodu napiętnowania chorych jako leniwych, którzy nie mają umiaru w jedzeniu i unikają aktywności fizycznej, pogarsza się także ich zdrowie psychiczne.
„Pacjent chory na otyłość często jest negatywnie odbierany, obrażany, nieszanowany, obwiniany. Tak nie może dalej być. Walczymy o to, żeby pacjent był traktowany z godnością, a otyłość – jak choroba” – podkreśliła Katarzyna Głowińska, prezes FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości.
Z zaprezentowanego podczas konferencji raportu pt. „Choroba otyłościowa – wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne”, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) i FLO, wynika, że pacjenci chorzy na otyłość generują o 44 proc. większe koszty leczenia niż osoby o prawidłowej masie ciała.
„Otyłość generuje koszty społeczne i ekonomiczne. Amerykanie policzyli, że jeden dolar zainwestowany w leczenie otyłości zwraca się w postaci pięciu dolarów. To są koszty dla przedsiębiorstw” – argumentował prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, były prezes PTLO.
Zdaniem dr Agnieszki Gorgoń-Komor, senator, wiceprzewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, raport pokazuje, że leczenie otyłości może przynieść dużą korzyść budżetowi państwa.
„Warto zająć się problemem i leczyć otyłość, bo to jest czysty zysk ekonomiczny” – podkreśliła dr Agnieszka Gorgoń-Komor.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił, że resort zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji.
„Problem jest przez nas zauważony i oczywiście reagujemy na to, co się dzieje. Atmosfera polityczna – jeśli chodzi o część parlamentarną – jest jak najbardziej pozytywna” – podkreślił Wojciech Konieczny.
Z inicjatywy FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości i na wniosek Minister Zdrowia procedowana jest uchwała w sprawie powołania zespołu roboczego do spraw przeciwdziałania otyłości przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego. Jego pierwsze spotkanie odbędzie się w listopadzie.
Podczas konferencji wręczono FLOwersy – nagrody przyznawane przez Fundację osobom, które otwierają drzwi przed tą grupą pacjentów, przyczyniają się do edukacji społecznej oraz podejmują działania na rzecz budowania systemu opieki zdrowotnej nad chorymi na otyłość w Polsce.
Kampania „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko, lecz” została zainicjowana przez FLO – Fundację na rzecz Leczenia Otyłości” w kwietniu 2024 r. Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat choroby otyłościowej w społeczeństwie, środowisku medycznym i wśród decydentów oraz podejmowanie działań systemowych zmierzających do poprawienia jakości życia i leczenia chorych na otyłość w Polsce. Ważnym celem kampanii jest przeciwdziałanie dyskryminacji i stygmatyzacji pacjentów w społeczeństwie i środowisku medycznym oraz obalanie stereotypów związanych z chorobą.
Źródło opracowania: PAP Mediaroom