Eksperci ds. metanu na straży bezpieczeństwa w kopalniach

W Polskiej Grupie Górniczej (PGG) powołano zespół specjalistów ds. zagrożeń metanowych i pożarowych, który zajmie się analizą oraz usprawnieniem profilaktyki w kopalniach spółki. Odbyło się pierwsze robocze spotkanie ekspertów, których zadaniem jest poprawa standardów bezpieczeństwa pracy pod ziemią.
Reakcja na tragiczne wydarzenia
Impulsem do powołania zespołu były wnioski komisji badającej wybuch metanu w kopalni Pniówek (JSW) w kwietniu 2022 roku, w którym życie straciło 16 górników. Od tamtej pory w polskich kopalniach doszło do siedmiu kolejnych niebezpiecznych zdarzeń z udziałem metanu, w tym tragicznego pożaru w ruchu Szczygłowice, gdzie zginęło pięciu pracowników. Trzy przypadki miały miejsce w kopalniach PGG, m.in. w Halembie, Sośnicy i Murcki-Staszic.
Komisja Wyższego Urzędu Górniczego zaleciła utworzenie zespołów ekspertów w każdej spółce górniczej, które zajmą się szczegółową analizą i kontrolą projektów eksploatacyjnych. Kluczowe będzie sprawdzenie metod prowadzenia ścian wydobywczych oraz sposobu likwidacji wyrobisk.
Nowe wyzwania i pokoleniowe zmiany
Prezes WUG, Piotr Litwa, podczas inauguracyjnego spotkania podkreślił, że głębsze pokłady wydobywcze oznaczają nowe zagrożenia i konieczność dostosowania strategii bezpieczeństwa. Apelował o intensyfikację szkoleń, by zminimalizować ryzyko błędów ludzkich.
Z kolei wiceprezes PGG, Bartosz Kępa, zwrócił uwagę na zmiany pokoleniowe w górnictwie. Nowe generacje pracowników mają inne nawyki i podejście do procedur bezpieczeństwa, co wymaga innowacyjnych metod szkoleniowych oraz świadomego wdrażania nowych standardów.
Nowoczesna technologia na ratunek
Wiceprezes ds. produkcji PGG, Marek Skuza, poinformował, że w kopalniach spółki rozpoczyna się instalacja systemu lokalizacji pracowników pod ziemią. Nowe technologie mają pomóc w monitorowaniu stref zagrożenia i egzekwowaniu procedur bezpieczeństwa. Skuza zwrócił uwagę, że w górnictwie zanikają tradycyjne przekazywanie wiedzy i świadomość zależności przyczynowo-skutkowych, co może wpływać na poziom bezpieczeństwa.
Eksperci na czele inicjatywy
Na przewodniczącego zespołu powołano Damiana Borgieła, dyrektora Biura Produkcji i Zagrożeń Naturalnych PGG, a jego zastępcą został dr Grzegorz Plonka. W pracach uczestniczyć będą również naukowcy, m.in. prof. Eugeniusz Krause (GIG), prof. Nikodem Szlązak (AGH) oraz dr hab. Stanisław Trenczek (GIG).
Zespół skupi się na analizie i weryfikacji projektów technicznych w ścianach zagrożonych metanem, planowaniu nowych metod odmetanowania i przewietrzania oraz wdrażaniu skuteczniejszych systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych. W jego kompetencjach będzie też ocena czynników organizacyjnych i technicznych, takich jak liczba pracowników w rejonach wydobywczych oraz koordynacja robót pod ziemią.
Fot. Bożena Sieja | źródło opracowania: PGG S.A.