Energetyka jądrowa to przyszłość

Warto postawić na energetykę jądrową – przekonywano na Politechnice Śląskiej podczas Dnia Otwartego Energetyki Jądrowej. Wydarzenie, które odbyło się 6 czerwca br. w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego przyciągnęło spore grono zainteresowanych, zwłaszcza młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem kierunku kształcenia.
O wyzwaniach i szansach, jakie daje rozwój sektora energetyki jądrowej w Polsce rozmawiano podczas Dnia Otwartego Energetyki Jądrowej na Politechnice Śląskiej.
– Nasze wydarzenie pokazuje, że Politechnika Śląska otwiera się na zapotrzebowanie rynku, a ten wyraźnie wskazuje na konieczność kształcenia w zakresie energetyki jądrowej. Świadczy o tym m.in. obecność firm z branży energetyki, które się tu pojawiły, żeby zaprezentować swoją działalność młodym ludziom – mówił dr hab. Łukasz Bartela, prof. PŚ – koordynator wydarzenia. – Warto zaznaczyć, że rok temu wydarzenie odbyło się po raz pierwszy na mniejszą skalę, ale ze względu na duże zainteresowanie tematem, w tym roku zaprosiliśmy już nie tylko naszych studentów, ale także młodzież szkół średnich.
Nie bez powodu wydarzenie o tematyce jądrowej odbywało się na Politechnice Śląskiej. Uczelnia bowiem od lat zajmuje się badaniami w tym zakresie i jest pionierem w kształceniu ekspertów dla tego sektora. Nauczenie zostało uruchomione, kiedy planowano uruchomienie pierwszego reaktora w Żarnowcu, co ostatecznie zostało wstrzymane.
– My się nie zatrzymaliśmy. Mamy specjalistów z energetyki jądrowej, którzy przez ten czas poszerzali swoje kompetencje w tym obszarze, co więcej nawiązywali współpracę z partnerami przemysłowymi i naukowymi. Pozyskali nawet projekty naukowe na ten cel – zaznaczył prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – Rektor Politechniki Śląskiej. – Jeden z projektów właśnie dobiega końca i warto zaznaczyć, że był istotny dla rozwoju energetyki całego województwa. Należy pamiętać, że energetyka jądrowa skupia się nie tylko na budowie elektrowni atomowych, ale też badaniach środowiskowych czy zagadnieniach medycznych – dodał.
Rektor Politechniki podkreślił także, że uczelnia jest przygotowana do kształcenie ekspertów w zakresie energetyki jądrowej na międzynarodowym poziomie.
– W ramach Uniwersytetu Europejskiego EURECA-PRO współpracujemy z Hasselt University w Belgii i Université de Lorraine we Francji – to bardzo rozwinięte w zakresie energetyki jądrowej ośrodki, ponieważ to kraje, w których sektor ten jest dalece rozwinięty. Mamy więc dostęp do tej wiedzy, możemy wykorzystywać ich doświadczenie i nasi studenci też będą mogli na tym skorzystać – dodał Rektor.
Młodzież szkół średnich oraz studenci Politechniki Śląskiej, którzy brali udział w wydarzeniu wsłuchali się w aktualne trendy na temat energetyki jądrowej, a te mówią jasno – energetyka jądrowa to przyszłość.
– Dzisiaj stoimy w momencie wyzwań pod hasłem: energetyka jądrowa. Stoimy też przed wyzwaniem przygotowania kadr na potrzeby tego przedsięwzięcia. Myślę, że Politechnika Śląska ze swoimi doświadczeniami, jest bardzo dobrą instytucją, żeby włączyć się w proces kształcenia fachowców – zaznaczył prof. dr hab. inż. Marek Gzik, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W tym samym tonie wypowiadali się eksperci, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym. W debacie rozmawiano o wyzwaniach i perspektywach rozwoju energetyki jądrowej. Dyskusja przebiegała z udziałem przedstawicieli firm z tego sektora, w tym reprezentantów deweloperów technologicznych, dostawców maszyn i urządzeń, jak również reprezentantów dozoru jądrowego. Wśród prelegentów znalazł się m.in. dr Paweł Gajda – Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu.
– Decyzja o tym, że energetyka jądrowa trafi do polskiego miksu energetycznego i będzie stanowiła filar gospodarki już zapadła. Prace nad budową pierwszej elektrownią na Pomorzu są już zaawansowane. Wkrótce ruszą prace nad budową drugiej, a to nie koniec. Zainteresowanie energetyką jądrową ze strony kolejnych inwestorów jest, więc jest to idealny moment do rozwoju – mówił dr Gajda. – Najważniejsi jednak w tym procesie są ludzie i ich kompetencje, dlatego zwracamy się do was, bo to wy możecie stać się tymi ekspertami, którzy ten ogromny przemysł energetyki jądrowej zasilą – dodał.
Słowa panelistów potwierdziły, że konieczność rozwijania sektora energetyki jądrowej jest jednym z niewielu punktów w polityce, który cieszy się aprobatą wszystkich ugrupowań. Zgoda na budowę elektrowni atomowej jest tym większa, że mimo wcześniejszych uprzedzeń, aktualne wyniki badań potwierdzają, że także Polacy popierają budowę elektrowni atomowej i widzą w tym nadzieję.
Jeśli tak jest, nie ma lepszego kierunku do studiowania niż energetyka jądrowa.
– Na Politechnice Śląskiej na pierwszym stopniu studiów oferujemy kierunek studiów energetyka ze specjalnością energetyka jądrowa, a na drugim stopniu – energetyka jądrowa. Przypominamy, że rekrutacja już trwa. Po ukończeniu tych kierunków z pewnością można trafić do pracy w sektorze energetyki jądrowej – podkreśliła prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej.
Szczegółowe informacje nt. rekrutacji można znaleźć na stronie: https://rekrutacja.polsl.pl/
Fot. Maciej Mutwil



