Fakty o wodzie. Wiedzieliście o tym?
To dzięki niej powstało życie w każdej znanej przez nas formie. Potrzebna jest ludziom, zwierzętom i całej Ziemi, która – właśnie ze względu na wodę – określana jest mianem “błękitnej planety”.
Woda zajmuje około 70% powierzchni naszej planety. W 96% jest ona słona, co oznacza, że ludzie, zwierzęta i rośliny korzystające ze słodkiej wody, używają jedynie 4% ziemskich zasobów.
W ziemskiej atmosferze jest więcej wody, niż we wszystkich rzekach znajdujących się na powierzchni naszej planety.
61% ziemskiej wody znajduje się na Antarktydzie. Tam również – w jeziorze Don Juan – znajduje się najbardziej słona woda na naszej planecie, która nie zamarza, mimo że temperatura otoczenia wynosi około -50º.
Największym zbiornikiem wodnym na Ziemi jest Ocean Spokojny, o powierzchni 166 mln km².
80% procent wody występującej na kontynentach znajduje się na powierzchni. Pozostałe 20% znajduje się pod ziemią lub w postaci pary wodnej w atmosferze.
Woda jest jedyną substancją w przyrodzie, która może występować w postaci stałej, ciekłej lub gazowej.
Ciepła woda zamarza szybciej od zimnej. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje, jednak wydaje się, że wpływ na to zjawisko ma fakt, iż lodowata woda zamarza od góry, a gorąca od dołu.
Zamarznięta woda waży o 9% mniej niż woda w stanie ciekłym – to wyjaśnienia dlaczego lód unosi się na wodzie.
Ciało ludzkie składa się w około 70% z wody. Dwie trzecie z niej znajduje się wewnątrz naszych komórek.
Ludzki mózg składa się w 75% z wody, kości mają jej 25%, a krew aż 83%.
Kiedy człowiek odczuwa pragnienie, stracił już ponad 1% całkowitej ilości wody w organizmie.
Zbyt szybkie wypicie dużej ilości wody może prowadzić do odurzenia, ponieważ zbyt duża ilość wody rozcieńcza poziom sodu we krwi i powoduje zachwianie równowagi w poziomie wody w mózgu.
Człowiek może przeżyć miesiąc bez jedzenia, ale najwyżej siedem dni bez wody pitnej.
Aby żyć zdrowo, powinno się spożywać około dwóch litrów wody dziennie. Pozwala to utrzymać poprawne działanie organizmu oraz oczyścić go z toksyn i innych substancji. Warto wspomnieć o tym, że jedynie 0,007% wody na Ziemi nadaje się do picia, a ilość ta z roku na rok maleje z powodu zanieczyszczeń.
Ponad 1,1 miliarda ludzi na świecie nie ma bezpośredniego dostępu do źródeł czystej wody, a miliony kobiet i dzieci muszą pokonywać dziennie ponad 10 kilometrów, aby zdobyć wodę pitną. Dbajmy więc o wodę i mądrze korzystajmy z jej dostępnych zasobów.
Źródło: GPW