AKTUALNOŚCI KULTURA PROMOWANE

Od soboty fortepian plenerowy Cadenza ponownie w Tychach

Od soboty 13 sierpnia na Placu Baczyńskiego znowu rozbrzmiewać będzie muzyka, a każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił zasiadając za plenerowym fortepianem.

Do Tychów wraca plenerowy fortepian Cadenza. Podobnie jak w maju, kiedy ogólnodostępny instrument na dwa tygodnie pojawił się w popularnej tyskiej przestrzeni, od najbliższej soboty można będzie tu posłuchać koncertów profesjonalnych muzyków i załapać się na te spontaniczne. Od tej pory – wszystko w rękach tyszan!

– W maju fortepian odwiedzały pojedyncze osoby, grupy szkolne i przedszkolne czy całe rodziny. Żywe zainteresowanie instrumentem przyniosła także seria koncertów organizowana przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach, kiedy za klawiaturą zasiadł m.in. Henryk Jan Botor czy Mateusz Krzyżowski – mówi Maciej Gramatyka, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych. – Dlatego zdecydowaliśmy, że fortepian plenerowy powinien stanąć na Placu Baczyńskiego ponownie – dodaje prezydent Gramatyka.

W sobotę 13 sierpnia na Placu Baczyńskiego odbędzie się pierwszy z serii koncertów na plenerowym fortepianie. Kolejne koncerty odbywać się będą w wybrane soboty aż do września wg harmonogramu:

13 sierpnia 2022 r., sobota, godz. 17.00

Wiązanka mistrzów fortepianu i perełki muzyki filmowej

Wykona: Kamila Wojtala

27 sierpnia 2022 r., sobota, godz. 17.00

Muzyka klasyczna na cztery ręce

Wykonają: Agnieszka i Piotr Kopińscy

3 września 2022 r., sobota, godz. 17.00

Letnie impresje

Wykonają:

Katarzyna Rzeszutek – fortepian

Grażyna Jurszy – flet

10 września 2022 r., sobota, godz. 17.00

Tribute to Wodecki

Wykona: Klaudiusz Jania


Fortepian plenerowy Cadenza robi furorę w Polsce i za granicą (obecnie można zagrać w plenerze np. w Katowicach), zbliżając ludzi, bo przecież język muzyki jest wspólny dla wszystkich. Organizatorzy zapraszają do muzycznej zabawy amatorów i profesjonalistów – na fortepianie można zorganizować spontaniczny recital, koncert ze znajomymi albo po prostu pobawić się z dziećmi. To świetna okazja, by oswoić się z muzyką i czerpać z niej radość – bezpośrednio, samodzielnie lub w większym gronie. Muzyka łagodzi obyczaje – ta w profesjonalnym wykonaniu pozwala miło spędzić czas i zrelaksować się, zaś ta samodzielnie wykonywana może być jeszcze większym źródłem radości, a może i odkryciem w sobie nowych talentów. Jedno jest pewne – fortepian plenerowy czekać będzie w Tychach na wszystkich tych, którzy chcą posłuchać muzyki, tworzyć ją, jak i po prostu doświadczyć jej bezpośrednio, kładąc palce na czarno-białej klawiaturze i oddając się jej urokowi.