Fundusz Górnośląski i Politechnika Częstochowska planują współpracę w obszarze rozwoju nauki i technologii

Fundusz Górnośląski i Politechnika Częstochowska zawarły porozumienie o współpracy. Podmioty planują długoterminowe współdziałanie m.in. w obszarze prac badawczo-rozwojowych oraz uruchamiania i realizacji projektów służących rozwijaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych
Fundusz i Politechnika zobowiązały się również do podejmowania indywidualnych i wspólnych starań o pozyskanie funduszy z krajowych i europejskich źródeł finansowania na realizacje tych przedsięwzięć oraz poszukiwania potencjalnych zleceniodawców jak i realizacji zleceń dla sektora prywatnego i instytucji w obszarach, w których specjalizuje się zarówno Fundusz jak i Politechnika.
Strony planują także wspólną organizację spotkań, warsztatów, seminariów i szkoleń dla przedsiębiorstw oraz innych instytucji. Natomiast w celu komercjalizacji i wykonywania prac badawczo-rozwojowych, podmioty planują udostępnienie zaplecza naukowego wraz z wykwalifikowaną kadrą. Ponadto Fundusz Górnośląski i Politechnika Częstochowska postanowiły o publikacji wyników wspólnie realizowanych badań, organizacji praktyk studenckich (w ramach realizowanych wspólnie projektów) oraz konferencji naukowych (w dziedzinach określonych ramami współpracy).
Wsparcie przedsiębiorców w ramach współpracy ze śląskimi wyższymi uczelniami jest wpisane w strategię rozwoju Funduszu Górnośląskiego. W dokumencie z 2023 r Spółka zobowiązała się do budowania własnych zasobów wiedzy jak i rozwijania profesjonalnych usług doradczych dla sektora MŚP oraz wspierania działań innowacyjnych i B+R przy wsparciu lokalnych ośrodków akademickich. Fundusz wskazał w dokumencie – jako strategiczną – współpracę z uczelniami wyższymi zarówno o profilu humanistycznym, ekonomicznym jak i technicznym.
Umowa o współpracy z Politechniką Częstochowską to kolejne porozumienie zawarte przez Fundusz Górnośląski z uczelnią wyższą. W czerwcu 2023 roku Fundusz podpisał pierwszą z ramowych umów współpracy z działającą na terenie Śląska Akademią WSB. Strony zawarły umowę, na mocy której zobowiązały się do m.in. do wspólnej realizacji przedsięwzięć edukacyjnych, naukowych i badawczo- rozwojowych (w tym organizacji – we współpracy – programów kształcenia, studiów podyplomowych, szkoleń, praktyk zawodowych, konferencji i seminariów). Akademia WSB zaangażowana była ponadto w opracowanie strategii rozwoju Funduszu Górnośląskiego. W kwietniu 2025 r. Fundusz rozszerzył zakres współpracy z Akademią WSB o możliwość wsparcia merytorycznego wykładowców uczelni dla klientów Funduszu korzystających z pożyczek z programu „Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie” realizowanego przez Fundusz w konsorcjum z Fundacją Rozwoju Śląska z Opola.
Fot. Fundusz Gornośląski

