Fundusz Górnośląski oferuje pożyczki powodziowe BGK: 10 mln zł dla poszkodowanych przedsiębiorców

Fundusz Górnośląski rozpoczął 10 grudnia nabór wniosków o udzielenie pożyczki z Regionalnego Funduszu Wsparcia Przedsiębiorstw Dotkniętych Powodzią. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie województwa śląskiego mogą wnioskować o nieoprocentowaną pożyczkę „powodziową” – z możliwością umorzenia do 90% jej wysokości. Bank Gospodarstwa Krajowego udostępnił na pożyczki powodziowe, których operatorem jest Fundusz, 10 mln zł. Nabór potrwa minimum trzy – a maksymalnie siedem dni.
Pożyczka z Regionalnego Funduszu Wsparcia Przedsiębiorstw Dotkniętych Powodzią udzielana jest przez Fundusz Górnośląski (pełniący rolę Pośrednika Finansowego), ze środków udostępnionych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Przeznaczona jest na wsparcie przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi (klęski żywiołowej), prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa śląskiego (na obszarach wymienionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego), czyli powiatów: Bielsko-Biała, powiat bielski, powiat cieszyński, powiat pszczyński i powiat raciborski.
Środki z pożyczki mogą zostać przeznaczone na niwelację skutków powodzi w wielu obszarach. Podstawowym z nich jest odbudowa i remont obiektów oraz infrastruktury, zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi, a niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać pożyczkę także na naprawę lub zakup (również zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku powodzi) sprzętu, maszyn lub innych zasobów technicznych, niezbędnych do wznowienia działalności. Przedsięwzięciami kwalifikowanymi są również inwestycje związane z przeniesieniem działalności firmy na tereny o mniejszym ryzyku powodziowym w obrębie województwa oraz zatowarowanie. Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą również, ze środków pożyczki, pokryć finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa (w tym wypłat wynagrodzeń, płatności dla dostawców, pokrycie kosztów operacyjnych i zobowiązań publiczno-prawnych) oraz finansowanie innych wydatków niezbędnych do zapewnienia ciągłości działania.
Fundusz Górnośląski w pierwszej kolejności będzie rozpatrywał wnioski złożone przez podmioty, które poniosły w wyniku powodzi szkody w rzeczowych aktywach trwałych lub obrotowych (np. uległy one zalaniu, zniszczeniu, uszkodzeniu). Wnioski złożone przez podmioty, które takiej szkody w aktywach nie poniosły, będą rozpatrywane w drugiej kolejności – o ile będą jeszcze dostępne środki w ramach limitu pożyczki BGK (tj. 10 mln zł).
Pożyczka jest nieoprocentowana, z umownym okresem spłaty do 10 lat (120 miesięcy), w ratach miesięcznych, z możliwą 12-miesięczną karencją. Co istotne, pożyczka może, na wniosek przedsiębiorcy, podlegać umorzeniu w wysokości do 90% jej wysokości. Fundusz nie pobiera żadnych opłat za obsługę pożyczki, a od przedsiębiorców nie jest wymagany wkład własny. Pożyczka (w tym jej umorzenie) podlega regułom i limitom pomocy de minimis.
Szczegółowe informacje dotyczące pożyczki (w tym m.in. regulamin, wzór wniosku, wzór umowy pożyczki i zasady jej rozliczania) dostępne są na stronie internetowej Funduszu Górnośląskiego: https://fgsa.pl/uslugi/pozyczki/pozyczka-powodz.
Nabór wniosków o udzielenie pożyczki rozpoczął się 10 grudnia. Przyjmowanie wniosków będzie trwało co najmniej trzy dni robocze, czyli do 12 grudnia do godziny 16:00. Jeśli w tym czasie łączna suma pożyczek wnioskowanych przez podmioty, które poniosły w wyniku powodzi szkody w rzeczowych aktywach trwałych lub obrotowych, będzie niższa niż 150% limitu pożyczki, nabór będzie kontynuowany do momentu osiągnięcia tego limitu lub do upłynięcia siedmiu dni od ogłoszenia naboru (czyli do 17 grudnia). Informacja o zakończeniu naboru zostanie opublikowana na stronie internetowej Funduszu.
Fot. Pexels