Fundusz Górnośląski wkracza na indyjski rynek
Fundusz Górnośląski planuje intensyfikację działań na rynku indyjskim, m.in. poprzez utworzenie Polskiego Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjnego oraz otwarcie biura w Bengalu Zachodnim. Oba te kroki mają na celu wspieranie ekspansji śląskich przedsiębiorstw w jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek świata.
Konsorcjum dla śląskich przedsiębiorców
5 września, podczas drugiego dnia targów EXPO Katowice, Fundusz Górnośląski podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia Polskiego Konsorcjum Produkcyjno-Inżynieryjnego. Wśród sygnatariuszy znajdują się m.in. Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Fasing, Węglokoks, Polska Grupa Górnicza, Instytut Techniki Górniczej KOMAG oraz Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Konsorcjum ma wspierać ekspansję śląskich przedsiębiorstw produkcyjnych i inżynieryjnych na rynek Indii.
W ciągu roku zostaną opracowane szczegółowe zasady współpracy oraz podpisana umowa konsorcyjna. Partnerzy planują również wystąpić o wsparcie dla konsorcjum do Ministerstwa Przemysłu, Ambasady RP w Nowym Delhi oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Wsparcie dla śląskiego biznesu
Prezes Funduszu Górnośląskiego, Bartłomiej Babuśka, podkreślił, że Konsorcjum ma pomóc przedsiębiorcom z różnych branż. „Z pewnością będzie to górnictwo, ponieważ Indie posiadają ogromne złoża węgla kamiennego. Śląsk ma w tej dziedzinie wyjątkowych specjalistów. Naszym celem jest dostarczenie przedsiębiorcom narzędzi wspierających ich rozwój” – zaznaczył Babuśka.
Polsko-indyjska współpraca w górnictwie
Podczas Forum Polsko-Indyjskiego na targach EXPO Katowice omówiono możliwości współpracy biznesowej między Polską a Indiami w sektorze górnictwa. W ramach tego wydarzenia ogłoszono, że Fundusz Górnośląski otworzy regionalne biuro w Bengalu Zachodnim. Będzie to kolejne biuro Funduszu po tych działających w Emiratach Arabskich oraz na Ukrainie. Celem biur jest wspieranie śląskich przedsiębiorców w nawiązywaniu relacji biznesowych oraz prowadzeniu działalności eksportowej.
Nowe biuro w Indiach
Decyzja o utworzeniu biura w Indiach była poprzedzona szczegółowymi analizami oraz spotkaniami z lokalnymi przedstawicielami, w tym premier Bengalu Zachodniego, Mamata Banerjee, oraz Ministrem Energetyki. W realizację projektu zaangażowani są eksperci Funduszu oraz przedstawiciele z Indii, w tym Joydeep Roy i Surojit Ghosh.
„Fundusz Górnośląski ma doświadczenie w tworzeniu biur regionalnych. Przykładem sukcesu jest biuro w Emiratach Arabskich, które już przynosi śląskim przedsiębiorcom korzyści w postaci lukratywnych kontraktów. Podobne praktyki chcemy wdrożyć w Indiach” – skomentował Bartłomiej Babuśka.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.