Gigantyczny przetarg w ZTM. 16 miejscowości do obsłużenia
Zarząd Transportu Metropolitalnego ogłosił przetarg na obsługę siatki połączeń. Tym razem postępowanie obejmuje co najmniej 25 mln wozokilometrów, do realizacji których potrzebne będzie prawie 40 autobusów. Dzięki podpisanym kontraktom zapewnione zostaną połączenia na 17 liniach w 16 miejscowościach – m.in. w Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Orzeszu, Rudzińcu, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tychach, Wyrach i Zabrzu. Orientacyjna wartość zamówienia to 308 mln zł.
Rozstrzygnięcie przetargu pozwoli uruchomić nowe linie
Organizator transportu podaje 3 główne powody ogłoszenia przetargu. Pierwszym jest chęć uruchomienia nowych linii autobusowych. Wśród nich są m.in. te z flagowego projektu ZTM, czyli linie metropolitalne. Tym razem założenia obejmują linie M12, której trasa biegłaby od Katowic przez Mikołów i Łaziska Górne do Wyr oraz M13, która połączyłaby Katowice i Mysłowice ze strefą ekonomiczną w Sosnowcu. Drugim powodem jest konieczność zabezpieczenia puli pracy przewozowej na zaplanowane w przyszłym roku zmiany w układzie połączeń – zarówno na Śląsku, jak i Zagłębiu. Jako trzeci powód ogłoszenia przetargu przedstawiciele ZTM wskazują chęć odciążenia gminnych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej z racji ich trudnej sytuacji kadrowej w grupie zawodowej kierowców.
Przewoźnicy mogą składać oferty do 27 stycznia 2023 r. Z racji tego, że w przetargu wydzielone zostały dwa segmenty (obszary) wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców. Kontrakty będą obowiązywać od 1 czerwca 2023 r. przez 8 lat. Ich łączna praca przewozowa sięga prawie 25 mln wozokilometrów. To jedno z największych postępowań w kraju. I na tej wartości wcale nie musi się skończyć, ponieważ w dokumentacji przetargowej przewidziane zostało prawo opcji, czyli potencjalnego zwiększenia zamówienia.
Nowe umowy przewozowe to też wyższe standardy
Ogłaszane przez ZTM od początku tego roku postępowania na obsługę sieci połączeń uwzględniają wyższe standardy w komunikacji miejskiej. Podpisywane po rozstrzygnięciu przetargu nowe umowy przewozowe zobowiązują przewoźników do tego, aby z biegiem czasu w autobusach coraz powszechniejsze były takie rozwiązania jak np. monitoring, klimatyzacja, ogrzewanie, WiFi, odpowiednie oświetlenie, alkoblokady, system informacji pasażerskiej, czy też urządzenia przytrzymujące rowery oraz wózki inwalidzkie i dziecięce.
Źródło: ZTM