Gliwickie Muzeum wyróżnione w konkursie „Sybilla”
Gliwickie Muzeum zostało uhonorowane prestiżowym wyróżnieniem w najważniejszym polskim konkursie muzealnym o nazwie „Sybilla”. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 31 maja na Zamku Królewskim na Wawelu.
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” stanowi okazję do docenienia najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów, zarówno tych działających w kraju, jak i poza jego granicami. Organizatorem konkursu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Tegoroczne jury miało za zadanie ocenić ponad 140 zrealizowanych w 2022 roku projektów muzealnych w sześciu kategoriach, mianowicie: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe oraz inwestycje.
Projekt „Halsztackie cmentarzysko kultury łużyckiej w Świbiu (stan. 16), powiat gliwicki”, realizowany przez dział archeologii gliwickiego Muzeum w ciągu kilku ostatnich lat, zdobył uznanie jury. W wyniku przeprowadzonych wykopalisk, muzeum zgromadziło niezwykle cenną kolekcję ponad 8000 przedmiotów, takich jak ceramika, szkło, brąz i żelazo, fragmenty tekstyliów oraz pozostałości drewnianych konstrukcji grobów. Po dokładnym zbadaniu zdobytych artefaktów, powstała dwutomowa publikacja pt. „Cmentarzysko z wczesnej epoki żelaza w Świbiu na Górnym Śląsku”, której autorami są Monika Michnik, Karol Dzięgielewski i Aldona Garbacz-Klempka (we współpracy z zespołem naukowców z różnych ośrodków badawczych w Polsce).
„Realizowany projekt naukowo-badawczy, który zaowocował interdyscyplinarną monografią stanowiska w Świbiu, jest owocem pracy nie tylko obecnego zespołu naukowego, ale również moich poprzedniczek, pracowników działu, a przede wszystkim naszej macierzystej placówki muzealnej, która wspiera te działania” – powiedziała Monika Michnik, kierownik działu archeologii Muzeum w Gliwicach.
Ten kompleksowy projekt umożliwił uzyskanie bardziej szczegółowego obrazu społeczności korzystającej z nekropolii w Świbiu ponad dwa tysiące lat temu. Dodatkowo, ważnym elementem były działania popularyzatorskie, takie jak wystawa czasowa, katalog popularno-naukowy, wykłady i warsztaty.
„Dla nas to ogromna przyjemność i zaszczyt znaleźć się w gronie najlepszych muzeów w Polsce i odebrać tak cenne wyróżnienie na Zamku Królewskim na Wawelu. Przeprowadzanie badań naukowych, często wieloletnich i wymagających, stanowi istotną część naszej działalności statutowej. Może być mniej spektakularna niż organizowanie czasowych wystaw w willi Caro, ale jest bezcennym wkładem w dokumentowanie i ochronę naszego dziedzictwa kulturowego” – podkreślił Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.
Tegoroczne wyróżnienie stanowi kolejne uznanie dla Muzeum w Gliwicach w ramach konkursu „Sybilla”. W ostatnich latach gliwickie wystawy czasowe, takie jak „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii” oraz „Oazy wolności”, a także rewitalizacja zabytkowego żydowskiego domu przedpogrzebowego i utworzenie w nim nowego oddziału – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oraz książka „Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796-1945)” autorstwa Anny Kwiecień, znalazły się wśród najważniejszych wydarzeń muzealnych w kraju.
Fot. Muzeum w Gliwicach
TB