Gołębiarze z Suchej Góry podsumowali rok
Dla społeczności gołębiarzy z Bytomia – Suchej Góry i Stroszka, ostatni sobotni dzień, 4 listopada, był szczególnym momentem. W murach budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy 9 Maja w Suchej Górze podsumowano mijający rok, a najlepsi hodowcy odebrali symboliczne puchary i dyplomy.
Gołębiarze – pasjonaci, którzy oddają swój czas i zaangażowanie hodowli gołębi, biorących udział w emocjonujących lotach, świętujące dwa sezony w ciągu roku. Okres od 1 czerwca do 31 lipca to czas lotów dla gołębi dorosłych, którzy podejmują od 14 do 16 lotów, pokonując trasy sięgające nawet 1000 km. Natomiast od 15 sierpnia do 30 września to sezon dla młodych gołębi, uczestniczących w około 6 lotach na dystansie do 400 km.
Podczas weekendowego spotkania oceniano ostatnie loty gołębi, organizowane z Niemiec do Polski na trasie około 500 km. Warto podkreślić, że w gronie najbardziej zasłużonych znajdują się członkowie sekcji Sucha Góra – Stroszek – Bobrowniki Śląskie: Krzysztof Kokot, Jan Kuś, Andrzej Trębaczowski oraz Antoni Głogowski. Sekcja liczy około 20 członków.
Tradycje gołębiarstwa na Śląsku sięgają już ponad 100 lat. Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych podzielił kraj na regiony lotowe, z kolei regiony składają się z okręgów, a te z oddziałów, gdzie najmniejszą jednostką jest sekcja. Historia gołębiarstwa na Śląsku sięga początków XX wieku. Pierwsze zrzeszenie hodowców gołębi powstało już w 1905 roku w Zabrzu, jednak większość zrzeszeń narodziła się po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Ministerstwo Spraw Wojskowych udzielało zgód na ich tworzenie oraz prowadzenie hodowli i lotów gołębi, ponieważ dla wojska były one istotnym narzędziem łączności.
Warto nadmienić, że gołębiarze z Suchej Góry byli zrzeszeni w oddziale już od 1922 roku, kiedy kilkunastu hodowców z Radzionkowa, Kozłowej Góry, Orzecha i Suchej Góry utworzyło oddział V-27 „Tempo”.
Tb/ Fot. UM w Bytomiu