GPW: prace nad realizacją międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego zakończone
![](https://dwakwadranse.pl/wp-content/uploads/2022/05/GPW-ilustracja-960x640.png)
W ostatnim tygodniu marca 2022 roku Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach zakończyło prace nad realizacją międzynarodowego projektu badawczo-rozwojowego boDEREC-CE: Rekomendacje dla wykrywania i oceny pozostałości farmaceutyków w wodach przeznaczonych do spożycia – budowanie potencjału w zarządzaniu zasobami wód pitnych w Europie Środkowej.
Projekt realizowany był od kwietnia 2019 roku w konsorcjum składającym się z 12 instytucji z krajów Europy Środkowej: Chorwacji, Słowenii, Czech, Austrii, Włoch, Niemiec. Z Polski, poza GPW SA, udział w projekcie brał również UŚ w Katowicach.
Celem przedsięwzięcia było zdefiniowanie zintegrowanej strategii zarządzania wodociągami w zakresie ciągłego zapewniania jak najlepszej jakości wody pitnej. Projekt boDEREC-CE był przeznaczony dla dostawców wody do spożycia oraz dla podmiotów administracji publicznej w zakresie gospodarki wodnej, a jego rezultaty będą wspierać codzienną działalność tych instytucji poprzez dostarczenie narzędzi oraz wytycznych do wykrywania i oceny produktów farmaceutycznych i środków higieny osobistej (ang. PPCP – pharmaceuticals and personal care products) obecnych w wodzie pitnej. Są to zanieczyszczenia, których obecność do niedawna nie była rozważana w kontekście wód przeznaczonych do spożycia. Obecnie sytuacja uległa znaczącej zmianie.
Główne działania w ramach projektu opierały się na realizacji badań monitoringowych i modelowaniu transportu zanieczyszczenia farmaceutykami w 8 obszarach pilotażowych. W Polsce takim obszarem była zlewnia zbiornika Kozłowa Góra wraz ze stacją uzdatniania Kozłowa Góra, którą zarządza GPW SA.
Badania monitoringowe w obszarze pilotażowym Kozłowa Góra prowadzono w podejściu holistycznym, co oznacza, że badano zarówno zasoby wodne w obszarze zlewni, jak również efektywność procesu uzdatniania wody. Dodatkowo prowadzono badania modelowe w celu określenia potencjalnych dróg transportu zanieczyszczeń typu PPCP w zlewni oraz oceny wpływu czynników środowiskowych i antropogenicznych na wielkość tego zanieczyszczenia.
Z uwagi na swoją działalność statutową jednym z najważniejszych aspektów projektu dla GPW SA była ocena efektywności uzdatniania wody. Badania w tym zakresie, prowadzone na Stacji Uzdatniania Wody Kozłowa Góra, wykazały, iż zastosowane technologie bardzo dobrze radzą sobie z usunięciem PPCP z wody. Badania prowadzone w ramach projektu są pionierskie tak dla Spółki i regionu oraz… całej Polski! Dlatego też wynikami i doświadczeniami dzielono się nie tylko z interesariuszami projektu, ale także z mieszkańcami województwa i kraju.
GPW SA we współpracy z UŚ zorganizowało serię warsztatów dla ekspertów z branży wodociągowej, z administracji publicznej, jak również dla przedstawicieli nauki i szkolnictwa wyższego. Organizowano również spotkania z dziećmi i młodzieżą, ostatnie w ramach Międzynarodowego Dnia Wody, który jest obchodzony 22 marca.
Farmaceutyki i środki ochrony osobistej są zanieczyszczeniami pochodzenia antropogenicznego, co oznacza, że ich obecność w środowisku, w tym środowisku wodnym, uzależniona jest od działalności człowieka. W ramach Międzynarodowego Dnia Wody zorganizowano serię lekcji o wodzie dla uczniów klas podstawowych. W trakcie zajęć przybliżono źródła zanieczyszczeń, zasady właściwego korzystania z wody oraz przekazano informacje, co należy robić z niezużytymi i przeterminowanymi lekami.
/JC, MZ/