Hołd dla bohaterów tamtych lat
Sejm przyjął projekt ustawy skierowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Celem jest upamiętnienie zrywu narodowego i złożenia hołdu jego uczestnikom.
W odpowiedzi na apel Sejmiku Województwa Śląskiego Prezydent RP Andrzej Duda podpisał projekt ustawy, której celem było ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – dla upamiętnienia zrywu narodowego – trzech powstań z lat 1919-1921 i złożenia hołdu walczącym na Górnym Śląsku.
Podczas spotkania z wnioskującymi o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich Andrzej Duda powiedział, że zrywy narodowowyzwoleńcze Ślązaków były bardzo ważne w historii Rzeczypospolitej.
– Ten historyczny dzień, 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech Powstań Śląskich Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – podkreślił Prezydent RP.
12 maja Sejm zdecydowaną większością głosów poparł ustawę. Senat nie wniósł poprawek. 20 maja przekazano ustawę Prezydentowi do podpisu, który zakończy proces legislacyjny. Ustawa wejdzie w życie z dniem następnym.
– Tak wskazany termin vacatio legis, nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego i stworzy możliwość uczczenia po raz pierwszy Narodowego Dnia Powstań Śląskich już w 2022 roku – zaznaczono w uzasadnieniu projektu ustawy.
– Dziękuję za ten gest. Pan Prezydent był z nami od początku, w tych ważnych dla Śląska chwilach związanych z obchodami stulecia Powstań Śląskich. Ta saga powstańcza znajduje piękny finał. Dzisiaj już nikomu nie musimy tłumaczyć, co to jest patriotyzm, oddanie Ojczyźnie. Jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy oddali życie za powrót Śląska do Polski, musimy kultywować ich pamięć i przekazywać ją z pokolenia na pokolenie, edukując młodych ludzi i budując w nich poczucie dumy z postawy ich przodków. Ta inicjatywa, pańska odwaga i obecność spowodowały, że dzisiaj Polacy inaczej spoglądają na Powstania Śląskie – podsumował podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim marszałek Jakub Chełstowski.
/MAR/