AKTUALNOŚCI ZDROWIE

Honorowy doktorat Politechniki Śląskiej dla Noblisty

Leki, które minimalizują objawy alergii, zwalczają wrzody żołądka, regulują nadciśnienie, anginę i inne choroby układu krążenia, w większości są projektowane w taki sposób, aby idealnie pasować do struktury receptorów komórkowych, które zostały odkryte i opisane przez biochemików, Roberta J. Lefkowitza i jego ucznia Briana Kobilkę.

Ich dokonania zostały uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii 11 lat temu. 30 maja profesor Brian Kobilka zostanie uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ceremonia odbędzie się online i będzie transmitowana na kanale YouTube uczelni.

“Jeśli wymyślisz jakąś chorobę i istnieje na nią lek, to prawdopodobnie wykorzystuje on mechanizm odkryty przez naszych laureatów” – mówił jeden z członków Komitetu Noblowskiego w październiku 2012 roku, przedstawiając osiągnięcia profesorów Lefkowitza i Kobilki.

Obaj przez wiele lat pracowali razem w Howard Hughes Medical Institute na Uniwersytecie Duke w Karolinie Północnej, a następnie profesor Kobilka założył własne laboratorium na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Ich przełomowe odkrycia pochodzą z drugiej połowy lat 80. XX wieku i dotyczą receptorów komórkowych sprzężonych z białkiem G (GPCRs – G Protein-Coupled Receptors). Są to cząsteczki znajdujące się na powierzchni błon komórkowych, które są pobudzane przez różne czynniki i związki (takie jak adrenalina) oraz przekazują sygnały do wnętrza komórki.

Wszystkie procesy zachodzące w organizmie mają swoje początki w działaniu receptorów GPCRs. Dzięki nim zmysły wzroku, węchu, dotyku i smaku działają poprawnie. Receptory te kontrolują także ciśnienie krwi, puls, proces trawienia oraz regulują poziomy dopaminy, serotoniny i melatoniny w mózgu, a także aktywność układu odpornościowego. Odkrycie budowy receptorów komórkowych i opisanie mechanizmu ich działania pozwoliło naukowcom zrozumieć, jak leki mogą dostosowywać się do struktury GPCRs, wpływać na nią i lepiej leczyć różne choroby.

Profesor Brian Kobilka, współautor nagrodzonego Nobla i autor ponad 50 publikacji w prestiżowych czasopismach takich jak “Nature” i “Science”, odwiedzi Politechnikę Śląską w dniach od 27 maja do 1 czerwca. 30 maja – w dniu swoich 68 urodzin – otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa uczelni.

Uroczystość organizowana w godz. od 11.00 do 12.30 w auli A budynku Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej (ul. Konarskiego 18b) będzie retransmitowana na uczelnianym kanale YouTube. W gali nadania tytułu Honoris Causa wezmą udział władze i społeczność Politechniki Śląskiej oraz zaproszeni goście, w tym prezydent Gliwic Adam Neumann i Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która jest patronem tego wydarzenia. Profesorowi Kobilce towarzyszyć będzie żona Tong Sun.

Po raz pierwszy Politechnika Śląska przyjmuje do swojej wspólnoty laureata Nagrody Nobla, najbardziej cenionego wyróżnienia w świecie. Osiągnięcie prof. Kobilki umożliwiło przełom w nowoczesnej medycynie i farmakologii – podkreśla prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej, który 30 maja wygłosi uroczystą laudację. 

W minionych latach tytuł Doktora Honoris Causa Politechniki Śląskiej w Gliwicach otrzymali m.in. Bertrand Piccard z Solar Impuls Foundation, Jurij Bobalo z Politechniki Lwowskiej oraz Methin Akay z University of Houston.

Źródło: Politechnika Śląska

Tomasz Burek