Internowani ze Śląska
Po wprowadzeniu stanu wojennego (13 grudnia 1981 r.) w całym kraju internowano ponad 10 tys. osób. Komunistyczny reżim rozprawiał się w ten sposób z opozycją. W ciągu roku z województwa katowickiego internowano blisko 3 tysiące osób, trafili oni do aresztów, więzień i obozów internowania.
W 15 ośrodkach odosobnienia dla internowanych w kraju wydawano podziemne publikacje. Powstało w tych warunkach co najmniej 16 periodyków, przy czym wydawane w Iławie pismo „Nasza Krata” pojawiało się w aż 7 ośrodkach. Organizowały się agencje informacyjne i wolne drukarnie, które wydawały nawet kilkudziesięciostronicowe pozycje. Najpowszechniejsze było ręczne przepisywanie tekstów przez kalkę. Stosowano też pomysłowe metody sitodruku z zastosowaniem folii aluminiowej, pasty do butów i papieru ściernego lub za pomocą czcionek wykonanych z płytek PCV lub linoleum z powycinanymi znakami. Innym bardzo popularnym sposobem przekazywania informacji w ośrodkach odosobnienia dla internowanych były pieczątki. Tłoki pieczętne wycinano najczęściej z linoleum lub ryto w gumkach do gumowania. Do przekazywania treści stosowano nawet chusteczki z materiału, które zdobiono artystycznie, głównie w motywy patriotyczne, religijne i martyrologiczne. Pamiątki, które powstawały w ośrodkach internowania można zobaczyć na wystawie w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.
Wizytę w ŚCWiS można wcześniej umówić telefonicznie (32 438 79 66) lub e-mailem (rezerwacje@scwis.pl). Więcej informacji na stronie www.scwis.pl
Źródło: ŚCWiS