„Jesteśmy różni, ale równi” – nowa kampania śląskiej Policji przeciwko mowie nienawiści

W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zainaugurowano kampanię społeczną pod hasłem „Jesteśmy różni, ale równi”. To inicjatywa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która ma na celu walkę z mową nienawiści i budowanie bezpiecznego środowiska dla młodzieży.
Konferencja otwierająca kampanię odbyła się 23 maja 2025 roku i zgromadziła szerokie grono przedstawicieli środowisk edukacyjnych, organizacji pozarządowych, służb mundurowych oraz instytucji publicznych. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”, którego celem jest przeciwdziałanie przestępczości i zjawiskom aspołecznym.
Merytoryczna siła głosu
Podczas spotkania zabrali głos eksperci i praktycy działający na rzecz praw człowieka oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.:
- prof. Aleksandra Wentkowska, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach,
- Marta Pastwa-Tusińska i Marzena Wilk-Grabowska, edukatorki i trenerki antydyskryminacyjne z Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu (Oszpicin),
- Oliwia Chojnacka z NASK – specjalistka ds. reagowania na nielegalne treści w Internecie.
Wśród policyjnych inicjatorów kampanii nie zabrakło także osób zaangażowanych w działania prewencyjne:
- podkom. Adam Doleżych, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego ds. Ochrony Praw Człowieka,
- st. asp. Szymon Czysz, autor koncepcji kampanii oraz pomysłodawca gry edukacyjnej opartej na tematyce mowy nienawiści.
Edukacja, integracja i współpraca
Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między przedstawicielami różnych środowisk. W wydarzeniu udział wzięli również m.in.:
- Aleksandra Dyla, Śląski Kurator Oświaty,
- mł. insp. Katarzyna Wesołowska i mł. insp. Katarzyna Bodzioch, kierujące odpowiednio Wydziałem Prewencji i Wydziałem Psychologów KWP w Katowicach,
- Anna Dzięgiel z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis”,
- przedstawiciele Szkoły Policji w Katowicach, a także reprezentanci Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego, pedagodzy szkolni i policyjni profilaktycy z całego regionu.
Emocje i przekaz
Kulminacyjnym punktem wydarzenia była premiera spotu promującego kampanię, w którym wystąpił zespół Feel. Produkcja, obok przekazu muzycznego, niesie silne społeczne przesłanie: akceptacja, szacunek i wspólna odpowiedzialność za klimat społeczny.
Dodatkowo zaprezentowano materiały edukacyjne przygotowane na potrzeby szkół – scenariusze lekcji oraz interaktywną grę edukacyjną, mającą ułatwić młodzieży rozpoznawanie i przeciwdziałanie mowie nienawiści.